Książkomaty i innowacje w Bibliotece Raczyńskich

Jak trafić do czytelników, którym nie po drodze do biblioteki? Jak ułatwić dotarcie do najbliższej placówki? Biblioteka Raczyńskich zapowiada, że jesienią w kilku miejscach Poznania staną książkomaty zapewniające możliwość korzystania z oferty książnicy. To część projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki”, w skład którego wejdzie też aplikacja pomagająca czytelnikom w wyborze literatury.

W książkomatach będzie można zwrócić lub wypożyczyć wcześniej zamówione książki, będzie też można wybrać coś z oferty zaproponowanej przez bibliotekarzy, czekającej już w szufladach urządzenia. Nowatorstwo pomysłu Biblioteki Raczyńskich polega na tym, że książkomaty nie będą usytuowane bezpośrednio przy placówkach, ale staną w miejscach pozbawionych dotąd kulturalnej infrastruktury, a uczęszczanych przez poznaniaków – na przykład obok supermarketów […] Książkomaty to nie jedyna nowość w bibliotece. W fazie testów jest też aplikacja, pozwalająca znajdować książki najlepiej dopasowane do preferencji poszczególnych czytelników.

Więcej: bracz.edu.pl

Zobacz też inne książkomaty i pomysły na alternatywne (i tanie) bookmaty.