spot_img

Ceramiczne opowieści z Pienin – projekt GBP w Krościenku nad Dunajcem

W Gminnej Biblioteki Publicznej w Krościenku nad Dunajcem dzieje się wiele – od udostępniania czytelnikom książek i nowości w różnych formach po inicjatywy kultywujące tradycje. Jednym z takich projektów są „Ceramiczne opowieści z Pienin”.

Głównym zamierzeniem projektu jest prowadzenie działań animujących czytelnictwo poprzez zorganizowanie cyklu innowacyjnych i nieszablonowych warsztatów ceramicznych, nawiązujących do pięknej poezji polskiej, nieraz już zapomnianej.


– Poprzez projekt „Ceramiczne opowieści z Pienin” promujemy czytelnictwo dawnych zapomnianych autorów i poezję regionalną. Okazało się, że jest to propozycja nieszablonowa, ponieważ po raz pierwszy wszyscy uczestnicy spotkań mieli do czynienia z gliną. Dla dzieci i młodzieży odbyło się 6 spotkań, a dla seniorów 2 spotkania przy przepięknej melodii pienińskiej. Wszyscy krok po kroku poznali etapy pracy, ponieważ ceramika to rzemiosło, które uczy cierpliwości. Zajęcia ceramiczne to nie tylko praca, ale również integracja osób o podobnych zainteresowaniach i swego rodzaju alternatywa na oderwanie od jego monotonii życia codziennego. Uwieńczeniem projektu było przedstawienie teatralne. Uczestnicy mieli także okazję do spróbowania swoich sił w posługiwaniu się kukiełką – mówi Weronika Walkowska, kierownik GBP.

Przy okazji wspomnianego projektu powstała kwiatowa biblioteka plenerowa. Szybko zyskała zwolenników i sympatyków, którzy zauważyli przed wejściem do biblioteki pelargonie, begonie i paprotki.

Źródło zdjęć: mat.pras. GBP w Krościenku nad Dunajcem