Biblioteka twórczych pomysłów – szkolenie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi zaprasza 11 września 2020 roku na warsztaty plastyczno-teatralne „Teatr Cieni”.

Uczestnicy warsztatów:

• zapoznają się z historią i technikami teatru cieni, praktycznymi informacjami jak zaprojektować i wykonać scenografię i lalkę cieniową oraz sposobami operowania światłem i cieniem,
  • dowiedzą się czym jest teatr cieni, kiedy powstał, jakie są jego odmiany (chiński teatr cieni, jawajski, teatr cieni Karagoz, teatr Figur Kraków),
  • praktyczne tajniki przygotowania spektakli cieniowych.

Wstępem do zajęć będzie prezentacja „Teatr cieni – teoria i praktyka”. Prezentacja zawiera również krótkie filmy, na których bibliotekarze zobaczą pracę poszczególnych zespołów przy realizacji spektakli cieniowych.

Poznają również praktyczne tajniki przygotowania spektakli cieniowych. W części praktycznej prowadząca szkolenie pokaże jak wykonać maskę cieniową, makietę, oraz lalkę, zarówno profesjonalną, jak i taką wykonaną samodzielnie przez dzieci. Poznamy materiały, z których lalkę cieniową można zrobić oraz sposoby organizacji takich zajęć w środowisku szkolnym lub domowym zaciszu. Pozyskane informacje posłużą bibliotekarzom do samodzielnej realizacji warsztatów dla dzieci i młodzieży. Każdy uczestnik zajęć pod okiem prowadzącej Moniki Bojanowskiej, plastyczki, pracownika Pracowni Plastycznej Teatru Pinokio, pozna zagadkowy i magiczny teatr cieni, sam później stworzy lalkę i wyczaruje bajkową historię stojąc za cieniowym parawanem. Zajęcia mają zachęcić do wspólnej pracy i zabawy z dziećmi podczas tworzenia lalek oraz prezentowania krótkich etiud wykorzystujących technikę teatru cieni w pracy edukacyjnej bibliotekarzy.

Lustro Biblioteki objęło wydarzenie swoim patronatem.

Źródło zdjeć: freepik.com – jcomp