spot_img

Filia mławskiej biblioteki zakończy działalność

Podczas ostatniej sesji miasta Mława radni podjęli decyzję w sprawie likwidacji filii nr 2 lokalnej biblioteki. Zamierza się ją likwidować z dniem 1 stycznia 2021 r. z uwagi na racjonalizację kosztów utrzymania placówki.

Siedziba filii nr 2 mieści się przy ul. Sienkiewicza 13/14 w wynajmowanym lokalu od Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej ”Zawkrze” w Mławie, okres obowiązywania umowy mija z dniem 1 sierpnia 2020 r. Lokal zajmuje powierzchnię 71 mkw. Miesięczny koszt utrzymania lokalu (czynsz, energia elektryczna, woda) wynosi ok. 1050,00 zł. Całkowity koszt utrzymania filii wraz z pracownikiem wynosi ok. 60 000,00 zł rocznie – czytam w uzasadnieniu.

Ponadto filia nie jest przystosowana do obsługi osób z niepełnosprawnościami. W ubiegłym roku w ciągu jednego dnia odwiedzało ją średnio 18 czytelników wypożyczając ok. 24 woluminy dziennie. W uzasadnieniu pojawił się również argument o bliskim położeniu biblioteki głównej – niecałe 650 m, czyli 8 minut spacerem.

Prawie 16 tys. woluminów księgozbioru filii nr 2 zostanie rozdysponowanych między bibliotekę główną a filię nr 1.


https://lustrobiblioteki.pl/2020/07/biblioteka-cyfrowa-jako-naturalne-rozwiazanie-problemow-z-ktorymi-borykaja-sie-placowki-biblioteczne/
Źródło zdjęć: freepik.com