Czy e-booki wrócą Polakom radość z czytania?

Prawnik w Fundacji Legalna Kultura zastanawia się, czy e-booki swoją funkcjonalnością wrócą Polakom radość z czytania. W swoim artykule zwraca uwagę na to, w jaki sposób biblioteki mogą udostępniać książki elektroniczne zgodnie z prawem.

– Biblioteki są uprawnione do tworzenia cyfrowych kopii książek, jedynie do celów archiwizacyjnych. Mogą również kupować e-booki i udostępniać je maksymalnie jednemu czytelnikowi naraz. Jak wskazują bowiem osoby bezpośrednio zaangażowane w sprawę, w przeciwnym wypadku doszłoby do bezprawnego powielenia utworu – powstałyby bowiem jego elektroniczne kopie – pisze Paweł Kowalewicz.

Prawnik powołuje się nie tylko na orzecznictwo i wyroki (w tym TSUE), ale i ukazuje różnice między nabywcą a licencjobiorcą, przytacza zagadnienie odsprzedaży czytników z wgranymi w pamięć e-bookami.

Cały artykuł dostępny jest na stronie legalnakultura.pl

Źródło zdjęć: pixabay.com