spot_img

Dojrzewanie w kolorze blue – Przypływy

Powieść Przypływy jest mądrą historią, trafnie oddającą metaforę dojrzewania. Tę historię niełatwego przyjmowania ciężaru dorosłości Lustro Biblioteki objęło swoim patronatem.

Między falą a brzegiem

Bohaterką młodzieżowej powieści autorstwa Brigitte Vaillancourt jest Capucine – nastolatka, której sytuacja rodzinna jest nieco skomplikowa. Dziewczyna nie potrafi odnaleźć wspólnego języka z bliskimi – nie czuje więzi ani z mamą-kosmetyczną, ani z ojcem-dyplomatą – i czuje się inna niż wszyscy w rodzinie. Choć trudno właściwie określić powód tej odmienności, Capucine czuje, że po prostu nie pasuje do reszty rodziny. Gdy nieoczekiwanie na jaw wychodzą skrywane rodzinne sekrety, dziewczyna dostaje wreszcie szansę odnalezienia swojego miejsca w życiu. Podróż do Kanady pozwala jej na nowo odkryć swoją tożsamość…

Dojrzewanie w kolorze blue – Przypływy

Metafora dojrzewania

Przypływy to powieść równie ciekawa, co niesztampowa. Nieprawdą byłoby pisać, że ma wartką akcję – wydarzenia u Vaillancourt toczą się niespiesznie, raczej powoli, biegnąć swoim naturalnym torem. Metamorfoza głównej bohaterki nie dokonuje się z dnia na dzień pod wpływem przełomowych zdarzeń. Napięte emocje i relacje z wolna wyciszają się pod wpływem nowego – nadmorskiego otoczenia. Metafory zastosowane w powieści, związane z motywami akwatycznymi sprawiają, że Przypływy nastoletni, wrażliwy czytelnik odbierze jako spokojną, napisaną pięknym językiem, powieść podejmującą wątki adopcji, dojrzewania i trudnych rodzinnych relacji. Nie jest to powieść dla każdego nastolatka – jednak ci, szukający mądrej beletrystyki dla młodzieży, po jej przeczytaniu przyznają Vaillancourt wysoką notę.


TYTUŁ: Przypływy
AUTOR: Brigitte Vaillancourt
ILUSTRATOR: Monika Szewc-Osiecka
WYDAWNICTWO: Polarny Lis
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 186

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec