spot_img

Filia ślesińskiej biblioteki w Piotrkowicach do likwidacji

Filia ślesińskiej biblioteki w Piotrkowicach zostanie zlikwidowana. Powodem są nie tylko złe warunki lokalowe utrudniające pracę, ale także mała liczba czytelników. Zamknięcie planowane jest na 1 września tego roku.

W uchwale w sprawie zamiaru likwidacji filii Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Ślesin w Piotrkowicach oraz zamiaru dokonania zmian w statucie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Ślesin czytamy nastepujące uzasadnienie:

Filia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Ślesin w Piotrkowicach mieści się w lokalu znajdującym się przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Piotrkowicach, który wymaga generalnego remontu. Lokal ten jest niedoświetlony z przestarzałą instalacją elektryczną, która notorycznie wymaga naprawy. W okresie zimowym w pomieszczeniu panuje chłód, a zamontowane grzejniki elektryczne, które są uruchamiane w momencie rozpoczęcie pracy bibliotekarki, nie dogrzewają lokalu. Dodatkowo panująca wilgoć destrukcyjnie wpływa na zbiory biblioteczne.

Opisane warunki oraz mała powierzchnia lokalu uniemożliwią prowadzenie zajęć typu warsztaty, spotkania autorskie czy lekcje biblioteczne. Ponieważ filia jest czynna tylko dwa razy w tygodniu większość czytelników korzysta z filii bibliotecznej w Licheniu Starym oraz Biblioteki Publicznej w Ślesinie.

Obecnie w ciągu dnia odwiedza filię około dwóch czytelników a pozostałe wypożyczenia to efekt przewożenia książek do Biblioteki Publicznej w Ślesinie i filii w Licheniu Starym.

Wobec wysokich kosztów ewentualnego remontu lokalu i niskiego poziomu czytelnictwa planuje się przekazać księgozbiór do filii bibliotecznej w Licheniu Starym a książki zniszczone, zagrzybione i zdezaktualizowane ubytkować.

Źródło zdjęć: pixabay.com