spot_img

Książkowe potworki w akcji!

Gutek i potwory to nowa, promująca czytelnictwo seria o przygodach sympatycznego chłopaka, który za sprawą znalezionej w bibliotece maskotki, rozpoczyna swoją przygodę z literaturą i … z potworami! Książki ukazały się pod patronatem Lustra Biblioteki.

„Hej! Jestem Flat, Flat, Flat! Mały potwór książkowy! Wreszcie wolny jak ptak! Do czytania gotowy!”

Seria Gutek i potwory autorstwa Jaume’a Coponsa obejmuje dwa tytuły: Pan Flat nadchodzi! oraz Obronić Nautilusa! Jej głównym bohaterem jest Gutek Zawada – typowy, szkolny rozrabiaka. Pewnego dnia chłopiec przebiega przez bibliotekę i przypadkowo zrzuca książki równo poustawiane na półkach. Gdy zostaje namierzony przez szkolną bibliotekarkę Buchildę i zaciągnięty do pracy w porządkowaniu magazynu, w składziku znajduje starą zakurzoną maskotkę, nazywającą się pan Flat. Pomarańczowy stworek okazuje się być „potworem książkowym”… Co to znaczy? Czy główni bohaterowie się zaprzyjaźnią – a może wręcz przeciwnie?

Książkowe potworki w akcji! Książkowe potworki w akcji!

Nowi bohaterowie, nowi wrogowie

O ile w książce Pan Flat nadchodzi! poznajemy historię początków znajomości chłopca z tytułowym stworem, o tyle w jej kontynuacji – Obronić Nautilusa! – mamy już do czynienia z całym gangiem sympatycznych potworków takich jak Złomiak, Zeruś, Kuchniomistrz, Śmieciorek czy Kudłacz oraz z ich wrogami, doktorem Brzydkofem i jego pomocnikiem. Gutek i potwory spróbują powstrzymać klęskę, czekającą na właścicieli jednej z okolicznych restauracji, w której zaplanowano wizytę znanego krytyka kulinarnego…

Książkowe potworki w akcji!

Klasyka lektur i zachęta do czytania

Gutkową serię bibliotekarze pokochają przede wszystkim za promowanie klasyki literatury. Flat zaraża chłopca miłością do książek – wspólnie odkrywają takie tytuły jak np. Wyspa skarbów, Piotruś Pan i Wendy czy Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi. Gutek odkrywa w sobie czytelniczą pasję, a przy okazji razem z potworami przeżywa rozmaite przygody. Akcja powieści jest lekka – dodatkowo autor i ilustratorka zdecydowali się przeplatać ją z komiksowymi dymkami. Seria Gutek i potwory to proste opowieści, dopasowane do możliwości i poczucia humoru małych czytelników.

Lustrzane inspiracje

Obie książki, nawiązując bezpośrednio do czytelnictwa i bibliotek, przywołują na myśl dużą ilość książkowych inspiracji. Oto trzy z nich:

  • Stworzenie kolekcji książkowych potworków – wyszywane, malowane, wyklejane… Niech w Waszej bibliotece zamieszka książkowy stworek.
  • Tworzenie bibliotecznych piosenek – Pan Flat nieustannie śpiewa o swojej miłości do czytania.
  • Pomysły na zabawy rodem z Obronić Nautilusa! – gra sportowa wynaleziona przez Śmieciorka („Reguła 1. Sędzia ukrywa dziesięć przedmiotów. Zapisuje ich nazwy na dwóch listach i podaje te listy kapitanom obu drużyn. 2. Za każdy odnaleziony przedmiot drużyna dostaje jeden punkt”) oraz zabawa w wykonywanie bardzo prostych roladek-kanapek.

Książkowe potworki w akcji!


TYTUŁ: Gutek i potwory: Pan Flat nadchodzi! / Gutek i potwory: Obronić Nautilusa!
AUTOR: Jaume Copons
ILUSTRATOR: Liliana Fortuny
WYDAWNICTWO: Bonobo
LICZBA STRON: 136 / 144
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec