spot_img

Garniemy się do słów, czyli 16. Opolska Jesień Literacka

Opolska Jesień Literacka to spotkania, które podsycają intelektualny ferment i powodują, że temperatury dyskusji nie pikują w dół. Bycie po stronie literatury jest świadomym budowaniem swojej wyobraźni, która pomaga nam oddzielać informację od wiedzy.

16. Opolska Jesień Literacka

Przez ponad miesiąc, do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, na zaproszenie bibliotekarzy, będą przyjeżdżać znani autorzy książek i poeci. Przewidziano spotkania dla dorosłych i dla dzieci. Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny. Święto literatury w Opolu potrwa od 6 listopada do 14 grudnia.

16. Opolska Jesień Literacka

Co w programie?

Wyśpiewam wam więcej – spotkanie z Urszulą Dudziak, wybitną piosenkarką jazzową rozpocznie się we wtorek, 6 listopada o godzinie 18.00. W środę z opolanami spotka się autor książki Królestwo, pisarz, bokser amator, koneser broni palnej – Szczepan Twardoch. W czwartek (8.11) Szczególne przypadki Józefa Wilkonia. Wernisaż wystawy polskiego artysty ilustratora i rzeźbiarza, następnie spotkanie z artystą. W piątek (9.11) spotkanie, Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata, z podróżnikiem, reporterem i dziennikarzem – Tomaszem Michniewiczem.

Warto podkreślić, że to tylko atrakcje pierwszego tygodnia 16. Opolskiej Jesieni Literackiej. W planie przewidziane są spotkania z uznanymi pisarzami, m.in. z Pawłem „Pablopavo” Sołtysem (13.11), pisarzem, muzykiem, piosenkarzem, autorem książki Mikrotyki; aktywnym na Instagramie, reportażystą, fotoreporterem – Filipem Springerem; mistrzem subtelnej frazy o poetyckim zacięciu – Eustachym Rylskim (20.11); Vincentem V. Severskim (21.11), autorem szpiegowskich thrillerów i powieści sensacyjnych; Arkadiuszem Szarańcem (28.11) – teatrologiem, ekologiem oraz „Rumcajsem” polskiej prozy – Andrzejem Stasiukiem.

Kosturem po korze – w trakcie spotkania (12.12), polskiego polityka, poetę, felietonistę, wieloletniego redaktora naczelnego pisma „Opole” – Jana Goczoła wspominać będą Jan Cofałka, Jan Feusette, Bartosz Suwiński.

Najmłodszych czytelników zapraszamy na warsztaty Wróble na kuble (9.11) pod kierunkiem mistrza – Józefa Wilkonia. Mikołaj Marcela – pisarz, autor książki Best Seler i zagadka znikających warzyw spotka się z dziećmi 14 listopada. Arkadiusz Szaraniec zapozna najmłodszych z zasadami ekologii podczas warsztatów Jak (i po co) być ekoistą? W sobotę (17.11) przewidziany jest również Ostry dyżur literacki.

Do aktywnego uczestniczenia w spotkaniach i warsztatach 16. Opolskiej Jesieni Literackiej zapraszamy wszystkich, którym jest po drodze z kulturą i wyzwaniami, jakie stawia przed nami współczesna literatura.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej biblioteki.

16. Opolska Jesień Literacka

Artykuł stanowi element promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu w ramach nagrody wygranej w konkursie Lustra Biblioteki.

Tekst i zdjęcia: MBP Opole