spot_img

Odzyskano książki stanowiące polskie straty wojenne

Bydgoscy policjanci natknęli się na aukcję 15 książek z pieczęciami biblioteki Stadtmuseum w Gdańsku. Okazało się, że ich właścicielem powinien być Skarb Państwa.

62-letni mieszkaniec Torunia na portalu aukcyjnym sprzedawał stare książki. Wcześniej kupił je na targowisku ze starociami w Toruniu. Na aukcję uwagę zwrócili Policjanci Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy. Odzyskali oni książki i przekazali spraę do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podinsp. Monika Chlebicz relacjonując prace służb wyjaśnia:

Sprawę pierwotnie zakwalifikowano jako przestępstwo przywłaszczenia i do pracy przystąpili specjaliści od cyberprzestępczości. Łatwo ustalili, kto kryje się pod nickiem na portalu aukcyjnym. Okazało się, że to 62-letni mieszkaniec Torunia. Prokurator z Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ zdecydował o przeszukaniu. Policjanci odzyskali 15 książek, z których najstarsza pochodzi z 1846 roku. Egzemplarze zostały zabezpieczone i wkrótce trafią do ministerstwa, które podejmie decyzję, gdzie ostatecznie zostaną przekazane.

Czytaj więcej na kujawsko-pomorska.policja.gov.pl
Źródło zdjęć: kujawsko-pomorska.policja.gov.pl