spot_img

Jak nie czytam, jak czytam – patronat Lustra Biblioteki

8 czerwca o godz. 10.00 odbędzie się kolejna edycja najpopularniejszej akcji czytelniczej w Polsce: „Jak nie czytam, jak czytam”. Uczniowie będą bili rekord w czytaniu książek w jednym momencie. W zeszłym roku czytało 459 tys. osób. Lustro Biblioteki zachęca do włączenia do akcji!

Jak nie czytam, jak czytam

Organizatorem akcji jest miesięcznik „Biblioteka w Szkole”, a współorganizatorami ponad 2000 bibliotek szkolnych, publicznych i pedagogicznych. Symbol akcji to rekord liczby czytających, ale jej faktycznym celem jest promocja czytania dla przyjemności i kreowanie mody na czytanie.

Kilkaset tysięcy uczniów przez jakiś czas będzie czytało książki. Czy doczyta je do końca? Znaczna część pewnie tak, ale najpierw muszą wziąć je do ręki w miłej atmosferze, zobaczyć, że robią to ich rówieśnicy i że nikt ich do tego nie zmusza.

Czytamy wszędzie

Uczniowie zamanifestują, że wbrew powszechnej opinii czytają, i to więcej niż dorośli. Uczestnicy poprzednich edycji czytali m.in. w szkołach, na rynkach, w parkach, w centrach handlowych, w metrze, a nawet na Giewoncie. Odbywały się manifestacje uliczne, festyny czytelnicze, flashmoby, powstawały filmy z dronów.

W akcji biorą udział przedstawiciele lokalnych władz i osoby publiczne, pomagają w niej wydawcy i hurtownie książek. W wielu gminach było to pierwsze masowe wydarzenie związane z czytaniem. Czasem instytucje różnego typu łączą siły, tworząc wspólną akcję dla całej miejscowości.

Dołącz do akcji

Na stronie www.czytamy.org można sprawdzić, gdzie w okolicy organizowana jest akcja oraz poznać szczegóły. Wśród organizatorów zostaną rozlosowane nagrody (głównie książkowe). Pula tegorocznej edycji wynosi 11 855 zł.

Zobacz mapę instytucji, które biorą udział w akcji i bądź razem z nami 8 czerwca!