spot_img

Wesołe kudełki i ich świat w serii Czytam sobie

Czym jest niesporczak? Co może mieć wspólnego bibliotekarz i krawiec? Przeczytaj nowe książki z serii Czytam sobie, poznaj osobliwych bohaterów i uszyj z dziećmi niepowtarzalne maskotki.

Zaprzyjaźnić się – Dom

Książki Justyny Bednarek wydane w serii Czytam sobie oparte są na przedziwnym świecie podłogowych drobinek kurzu. Przed nami stoi główny bohaterek imieniem Kudełek, który jest taki „jak jego nazwisko: cały kudłaty”. Kudełek lubi swoją norkę i przechowuje w niej zapomniane przez wszystkich przedmioty, m.in. warcaby i kredki. Jego świat staje na głowie, gdy do przytulnej kryjówki wkracza obcy Grubelek – z początku „Kudełek zerka na Grubelka z ukosa. To JEGO norka, JEGO dywan”, jednakże po chwili wspólnej zabawy, ich nowo zawiązana znajomość zacieśnia się. Nie wychodzą jednak poza swoje małe podłogowe królewstwo – są w końcu tylko małymi kłębkami.

Groźne potwory znad podłogi – Wyprawa

W drugiej części serii świat kłębiastych przyjaciół otwiera się i poszerza, gdy znad norki podłogowej słychać tupanie: toż to „wielkie giry” lokatorki Cecylii. Barwy opowieści zmieniają się – o ile w Domu dominowały ciemne kolory, o tyle tytułowa wyprawa odbywa się w blasku oświetlonego pokoju. Stateczny charakter zastępuje ciągła akcja – kłębki kurzu do góry unosi wirujący wentylator, po pokoju krąży groźny odkurzacz, zamieszkałe pod kredensem mole częstują gości herbatką… Chaszcze dywanu nie są tak przytulne jak łóżeczko w norce – do tego jeszcze po pokoju biega Rudasek. Czy kłębki wyjdą cało z opresji?

Tarapaty, które poruszają – Serce

Trzecia część książki przynosi prawdziwą rewolucję. Kudełek, Grubelek i niesporczak Pulpetek – nowy przyjaciel sympatycznych kłębków – wchodzą w drogę Cecylii Kot, wpadając do miseczki złotych płatków przeznaczonych do dekoracji tortu. Mali czytelnicy dowiadują się, kim tak naprawdę jest lokatorka znad podłogi i wysłuchują naprawdę pięknej opowieści o trzęsieniu serca…

Czytam sobie_LustroBiblioteki

Dojrzewanie do czytania

Przyglądając się fabule, formie i językowi poszczególnych części łatwo dostrzec, że Justyna Bednarek wprowadza do życia Kudełka coraz więcej zewnętrznego świata: w pierwszej części właścicielowi towarzyszy jedynie Grubelek, w drugiej i trzeciej do przyjaciół dołączają również inni bohaterowie. Kłaczki kurzu w kolejnych opowieściach coraz dalej oddalają się od znanego im miejsca – wykraczają poza bezpieczny świat norki. Czytając te trzy książki w jednym czasie, można zauważyć zarówno ogromny przeskok pomiędzy poszczególnymi poziomami umiejętności czytelniczych (poziom I oparty jest na składaniu sylab, budowaniu pojedynczych słów, natomiast do poziomu III wprowadzono zaawanasowane dialogi), jak i dojrzewanie tych małych kłębuszków. Dom, Wyprawa i Serce wraz z tą dziwaczną, nie najbardziej sterylną na świecie zgrają pokocha każdy, komu spodobała się wcześniejsza „skarpetkowa” seria autorstwa Justyny Bednarek.

Lustrzane inspiracje

Stwórz własnego Kudełka, Grubelka lub Pulpetka – nieregularne kształty kłębków i niesporczaków pozwolą na łatwe wyszycie lalek-stworków na ich podobieństwo. Wytnij z dziećmi z kawałka materiału dwa identyczne kształty – zszyj je i napełnij np. grochem lub soczewicą. Będą to bezpieczne i niezwykłe przytulanki.

Czytam sobie_LustroBiblioteki


AUTOR: Justyna Bednarek
TYTUŁ: Dom/ Wyprawa/ Serce
ILUSTRACJE: Marcin Minor
LICZBA STRON: 32/ 48/ 64
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec