spot_img

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2018 – gdzie warto zajrzeć?

Promocje na książki, obdarowywanie różami i mnóstwo atrakcji – to właśnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Co biblioteki przygotowały w tym roku? Gdzie warto się wybrać? Oto przegląd wydarzeń promujących książkę i ochronę własności intelektualnej.

Dzień Książki i Praw Autorskich

Dzień Książki i Praw Autorskich

Wydarzenia w bibliotekach

Biblioteka w Jastrzębiu-Zdroju zaprasza wszystkich na biesiadę literacką, wiosenny kiermasz książek, wystawę bestsellerów „Sławni czytają i słuchają”. Zaplanowano też „Sąd nad książką”, czyli happening literacki dla młodzieży oraz „(Nie)Oczywiste spotkanie wokół różnych form książek”, podczas którego zaprezentowane zostaną nietypowe książki. Wszystko pod hasłem „Czytanie uszczęśliwia”.

W Olsztynie świętowanie będzie trwało kilka dni. Miejska biblioteka zaplanowała w harmonogramie mnóstwo atrakcji w swoich filiach. Wśród nich: spotkania autorskie, akcje „Nie oceniaj książki po okładce”, warsztaty szycia maskotek z Czytusiem (biblioteczną maskotką promującą czytanie), książkowa pierwsza pomoc, quiz literacki.

Dzień Książki i Praw Autorskich

#2304oleśnicaczyta to akcja czytelnicza Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy. Bibliotekarze zaproponowali czytelnikom zabawę ze zdjeciami. Wystarczy na Facebooka przysyłać zdjęcie z książką oznaczając hashtagiem. Może się na nim znaleźć książka już przeczytana lub ta, która czeka w kolejce – mogą to być ulubione książki z dzieciństwa, młodości i wieku dojrzałego.

Po raz siedemnasty w całej Małopolsce organizowane są Dni Książki „Książka i Róża”. Z inicjatywy WBP w Krakowie dla czytelników zaplanowano escape room „Uwięzieni w czasie”. Biblioteki w całej Małopolsce realizują warsztaty Polski superbohater – Marszałek Józef Piłsudski i jego tajemnice.

W bibliotekach na terenie Tarnowa zostaną zorganizowane okolicznościowe stoiska bookcrossingowe z książkami pochodzącymi z darów czytelniczych. Wśród bogatej propozycji każdy zainteresowany z pewnością znajdzie coś dla siebie i zabierze książkę do domu „przedłużając jej życie”. Nie zabraknie też „różanych” akcentów nawiązujących do symboli święta książek.

Literacko-muzycznym „smaczkiem” poezji zachwyci Biblioteka Publiczna Miasta Marki. W programie wieczór ze śpiewem poezji Jerzego Wasowskiego, Jeremiego Przybory i innych twórców tekstów poetyckich.

Raciborska biblioteka zaprasza do udziału w kolejnej edycji Powiatowego Turnieju Szkół Podstawowych. Idea Turnieju łączy w sobie konkurs wiedzy o lekturach oraz przegląd kreatywności uczniów. W tym roku uczestnicy muszą wykazać się znajomością dwóch powieści Adama Bahdaja: „Podróż za jeden uśmiech” i „Wakacje z duchami”. Oprócz tego należy przygotować krótką scenkę teatralną (opartą na treści konkursowych książek), a do poszukiwanych talentów należy również talent plastyczny – potrzebny do wykonania plakatu reklamującego wybraną książkę.

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu w ramach obchodów Dnia Książki zaprasza na maraton czytelniczy „Morąg Czyta”. Do akcji zaproszone zostały wszystkie szkoły podstawowe z Morąga. Tego dnia będzie można posłuchać m. in. popularnych wierszy Jana Brzechwy, fragmentów „Małego Księcia” i wiele innych utworów adresowanych do dzieci i młodzieży.

Korzystając z hiszpańskiej tradycji 23 kwietnia lęborska biblioteka oferuje panom zapakowane książki – niespodzianki, które będą prezentem dla niego lub wybranki jego serca. Natomiast na panie będą czekały róże z sentencjami. Dodatkowo przewidziano wakacje do krainy słońca oraz lekcje języka hiszpańskiego dla seniorów.

Zapraszam na te i inne wydarzenia w całej Polsce!

Źródło zdjęć: pixabay.com, mbp.olsztyn.pl,