spot_img

Dzieła Louis’a-Pierrea Anquetila wróciły do zamkowej biblioteki w Łańcucie

– 14 marca 2018 r. w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych odbyła się uroczystość przekazania zabytkowych publikacji – ośmiu tomów dzieła Louis’a-Pierrea Anquetila Oeuvres historiques (1791-1793), które do 1944 r. były częścią zamkowej biblioteki. Następnie cześć zbiorów została wywieziona przez ostatniego ordynata Alfreda Potockiego do Wiednia, a stamtąd do Szwajcarii, po czym kolekcja została rozproszona – informuje Muzeum-Zamek w Łańcucie.

Praca Oeuvres historiques Louis-Pierre’a Anquetila składająca się z ośmiu tomów została wydana w Paryżu w latach 1791-1793. Kolekcja Anquetila została rozproszona. Fundacja Rodziny Blochów odnalazła je po 73 latach na amerykańskim rynku antykwarycznym. Teraz trafi do biblioteki Zamku w Łańcucie. Informacje o darze można także przeczytać na stronie nowyjorkonz.msz.gov.pl

Dzieło udało się odnaleźć i zakupić dzięki Przemysławowi J. Blochowi – prezesowi Fundacji Rodziny Blochów. Pomogli także Jacek Czaputowicz, Ministr Spraw Zagranicznych oraz prof. Wojciech Kowalski.

Czytaj więcej na zamek-lancut.pl
Źródło zdjęć: Tymon Markowski – Ministerstwo Spraw Zagranicznych