spot_img

Skarby biblioteki w Alejach

Książki, które czyta się i ogląda w białych rękawiczkach to temat artykułu o zbiorach biblioteki publicznej w Częstochowie. Jaka jest najstarsza książka? Jakimi innymi zbiorami może się pochwalić?

Żywot św. Franciszka wydany w 1509 r. jest zachowany w dobry stanie. To modlitewnik z wyblakłą okładką, który znajduje się w zbiorach częstochowskiej biblioteki.

– Kiedyś miała też klamerkę do zapinania. Zostały jej resztki – pokazuje Iwona Glińska, która w bibliotece kieruje działem informacji regionalnej. – Nie wiadomo, skąd książka wzięła się u nas. Nie ma dokumentu, który by to wyjaśniał, niewykluczone, że przepadł w czasie wojny.

W materiale przygotowanym przez Joannę Skibę dla Gazety Wyborczej o działalności Działu regionalnego biblioteki, a także ciekawych woluminach: świadectwach, tomach poezji Poświatowskiej z ekskluzywnego wydania, liczącego zaledwie… dziesięć egzemplarzy oraz unikatowym albumie zdjęć urzędników częstochowskiego magistratu. Jest też album fotografii bibliotekarek i bibliotekarzy. Pojawia się również akcent ekslibrisów oraz starych czasopism.

Na zakończenie rys historyczny dziejów biblioteki z wieloma ciekawostkami opatrzony zdjęciami.

Czytaj więcej na czestochowa.wyborcza.pl
Źódło zdjęć: pixabay.com