spot_img

Książki na miarę. Co kryją polskie księgozbiory?

Czy książki są obecne w domach Polaków? Jakie funkcje pełni współczesna literatura? W audycji „Spotkania po zmroku” w Polskim Radiu mowa o księgozbiorach i odwiedziny pewnej domowej biblioteki, której właściciel ginie w książkach.

Książki decydują o atmosferze domu

Gośćmi audycji Aldony Łaniewskiej-Wołłk byli Magdalena Łokieć (Instytut Kultury Polskiej UW), Jacek Dukaj (pisarz), prof. Ryszard Koziołek (Uniwersytet Śląski w Katowicach). Wspólnie rozmawiali o literaturze, domowych biblioteczkach oraz książkach przekazywanych w spadku.

Jak zapowiedziała prowadząca „księgozbiory i domowe biblioteczki istnieją w większości polskich domów. Są kompletowane na bieżąco, ale też dziedziczone po przodkach. Świadczą o naszym statusie społecznym, kulturowym i ekonomicznym. Decydują także o atmosferze domu. Jednak dziś coraz częściej mieszczą się w pamięci małego, elektronicznego czytnika”.

Wcześniej jednak wycieczka do domowej biblioteczki prof. Michała Kleibera, który opowiada o tym, że coraz trudniej je gromadzić i problemie braku czasu na przeczytanie wszystkich książek.

– Ginę w książkach – powiedział gość Dwójki, oprowadzając nas po zakamarkach swojej gigantycznej kolekcji literatury. – Wiem, że nie dam rady przeczytać dużej części tych książek i to jest dla mnie problem – dodał profesor.

Słuchaj całej audycji na polskieradio.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com