Dotykiem czytane

Każdego roku około 4 tys. osób niewidomych i słabowidzących korzysta ze zbiorów łódzkich bibliotek – podaje Urząd Miasta Łodzi. O książkach brajlowskich i ich ofercie dla czytelników w materiale przygotowanym wraz z Łódzkim Oddziałem Polskiego Związku Niewidomych.

Do czytania i wypożyczania książek brajlowskich, audiobooków i czytaków zachęca m.in. dyrektor Wydziału Kultury UMŁ. Wskazuje także na bogatą ofertę lokalnych bibliotek, których profil jest dedykowany osobom niedowidzącym.

W łódzkich czytelniach i wypożyczalniach znajdują się kolekcje książek wydanych dużym drukiem, w sumie to zbiory liczące około 12 tys. egzemplarzy. Są również urządzenia do odtwarzania treści książek – czytaki, powiększalniki, specjalne folie. W każdej dzielnicy jest biblioteka, która ma specjalną ofertę dedykowaną osobom niedowidzącym. Książki dostępne są za darmo.

Czytaj więcej na uml.lodz.pl
Źródło zdjęć: Ralph Aichinger – Flickr, CC BY 2.0