spot_img

Centra życia kulturalnego

W „Rzeczpospolitej” ukazał się wywiad z dyrektorem Instytutu Książki. A w nim m.in. o nowoczesnych bibliotekach nie tylko w Polsce, potrzebach czytelników, kulturotwórczej roli bibliotek, ale także e-zasobach i kryzysie krytyki literackiej.

Dziś w Pałacu Rzeczypospolitej uczestniczyłam w Gali laureatów Rankingu Bibliotek 2017. Jego organizatorami są Instytut Książki i „Rzeczpospolita”. W ostatnim czasie, w związku z ogłoszeniem laureatów, publikowanych jest sporo materiałów o bibliotekach.

Jednym z nich jest wywiad z Dariuszem Jaworskim. Rozmowę prowadzi Marcin Kube. Dyrektor Instytutu Książki mówi o wnioskach z wizyt w bibliotekach. Jak zaznacza:

Niektóre ośrodki dopiero zaczynają korzystać z możliwości, jakie poprzez swoje programy daje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – np. program popularnie zwany infrastrukturą bibliotek stał się tak „pożądany”, że zagospodarowałby zdecydowanie wyższe środki niż teraz oferowane. A przypomnę, że na pięć lat jest to 150 mln zł. Instytut Książki jest operatorem tego programu i chociażby przy tej okazji widzimy, że samorządy, dyrektorzy czy bibliotekarze mają coraz to nowe pomysły na zdynamizowanie działalności swoich placówek – my im takie możliwości stwarzamy i chętnie pomagamy w realizacji tych planów.

Wkrótce pełna relacja z uroczystości Rankingu Bibliotek 2017 w Lustrze Biblioteki.

 

Czytaj więcej na rp.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com