spot_img

Trzymajmy kciuki za biblioteki

Misja, rezultaty i satysfakcja. Biblioteki i Bibliotekarze w świecie, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek – to tytuł wystąpienia Dariusza Dumy podczas Kongresu IFLA. W opublikowanym w serwisie Legalna Kultura tekście pojawia się wątek stereotypów o bibliotece, świadomości bibliotekarza o wyzwaniach jakim musi sprostać, rewolucji internetu i mediów społecznościowych.

Interesujący jest fragment odnośnie cyfrowego dorobku ludzkości. Autor tekstu pisze o wyzwaniach stojących przed bibliotekami jak: wybór nośnika, cyfryzacji internetu i dostępnych tam zbiorów oraz ich archiwizacji, a także na temat zapanowania nad „masą treści” tworzonych elektronicznie. Odpowiada także na trudne pytanie:

Czy można się w pełni zdać na gigantów technologii i mediów społecznościowych, zakładając, że to co tam zapisaliśmy będzie dostępne już na zawsze i za darmo? Pewnie nie… zwłaszcza, że wciąż do rozwiązania są kwestie dziedziczenia profili społecznościowych i udostępniania treści tam opublikowanych po śmierci autora. Tu musi wkroczyć biblioteka z jakąś formą mechanizmu archiwizacji i udostępniania.

Polecam lekturę artykułu Dariusza Dumy.

Czytaj więcej na legalnakultura.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com