spot_img

Ktoś jeszcze widzi potencjał w inwestowaniu w biblioteki

Modernizacje i uruchamianie nowych bibliotek to, zdaniem Piotra Mazurkiewicza, lepszy sposób na wydawanie publicznych pieniędzy.

Publicysta Piotr Mazurkiewicz dla serwisu rp.pl spojrzał na kwestię województwa kujawsko-pomorskiego w kontekście inwestowania w biblioteki. Zaznaczył, że zamiast wydawać fundusze na utrwalanie historii powinno inwestować się w „sprawy bieżące”.

Autor słusznie zwrócił uwagę na barierę finansową związaną z ceną książek, jednak uznał, że wymówki osób nieczytających są bzdurą, gdyż nie chodzi o samo kupowanie książek. Są inne możliwości, jak np. dostęp do literatury zapewniany bezpłatnie przez biblioteki.

W dalszej części artykułu tradycyjnie przytoczone zostały badania czytelnictwa Biblioteki Narodowej oraz ogólniki na temat czytania np. ulotek lekarstw i lektur. W podsumowaniu autor podkreśla rolę bibliotekarza:

Biblioteki też mają w tym procesie ogromną rolę do odegrania, ale przecież samym swoim istnieniem dzieci nie przyciągną. Ich pracownicy powinni być specjalnie kształceni – dobry bibliotekarz może każdego namówić do czytania. Tylko czy będzie mu się chciało?

Czytaj więcej na rp.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com