spot_img

20 rzeczy o Warszawie – książka dla absolwentów 2017 oraz bibliotek

Wszyscy tegoroczni absolwenci warszawskich szkół ponadgimnazjalnych otrzymają na zakończenie roku szkolnego 2016/2017 publikację „20 Rzeczy o Warszawie” przygotowaną przez Muzeum Warszawy.

Tradycję wręczania książek zapoczątkował przed wojną Prezydent Stefan Starzyński – od 1936 roku absolwenci szkół miejskich dostawali na zakończenie roku książki o Warszawie lub o treści patriotycznej.*

– Wierzę, że wręczanie publikacji poświęconych naszemu miastu absolwentom warszawskich liceów, techników i zasadniczych szkół zawodowych stanie się kontynuacją tradycji przedwojennej i będzie służyło budowaniu coraz silniejszych związków ze stolicą. Będzie to rodzaj prezentu, pamiątki dla młodych ludzi rozpoczynających dorosłe życie w Warszawie – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Publikacja „20 Rzeczy o Warszawie” to intrygująca literacko i wizualnie książka inspirowana nową wystawą główną Muzeum Warszawy, otwartą w maju 2017 roku. Przedstawia 20 wybranych, kluczowych obiektów z wystawy, które stały się inspiracją dla cenionych warszawskich pisarzy, urodzonych w latach 70. i 80.: Justyny Bargielskiej, Sylwii Chutnik, Jacka Dehnela, Mikołaja Łozińskiego i Macieja Sieńczyka. Na potrzeby publikacji powstało 20 oryginalnych i nieoczywistych opowieści związanych z Warszawą, w których autorzy odwołują się do historii, opisują rzeczywistość przeżywaną przez młodych ludzi tu i teraz, a niekiedy kreują w pełni fikcyjne światy.

Istotną częścią publikacji są przykuwające uwagę, współczesne w wyrazie zdjęcia rzeczy warszawskich, autorstwa jednego z najwybitniejszych fotografów młodego pokolenia, Jacka Kołodziejskiego, które zostały umieszczone na perforowanych stronach, dzięki czemu wybrane obrazy można wyrywać niczym ulubione strony z kolorowego magazynu. Towarzyszą im wyrazista grafika i rysunki autorstwa Dominika Cymera, ilustratora i twórcy edukacyjnych kampanii internetowych.

Dzięki publikacji każdy absolwent stołecznej szkoły ponadgimnazjalnej będzie miał okazję również do bezpłatnej wizyty w Muzeum Warszawy – okładka zawiera bilet dla dwóch osób, ważny do 30 grudnia 2017 roku.

Książka „20 rzeczy o Warszawie” trafi również do warszawskich bibliotek szkolnych i publicznych, a także dostępna będzie w sprzedaży, w limitowanym nakładzie, od lipca 2017 roku.

*źródło: „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” autor Grzegorz Piątek – laureat 10. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawa w kategorii edycji warszawska.
Źródło: um.warszawa.pl
Źródło zdjęć: um.warszawa.pl