spot_img

Chcemy kupować książki, ale tanio

Jak wynika z badań, niska cena byłaby argumentem za zakupem dla aż 85 proc. z nas. Już ponad połowa ankietowanych kupuje w internecie.

Większość Polaków czyta mało czy wręcz wcale, co pokazują badania Biblioteki Narodowej, jednak w innych badaniach przynajmniej deklarują chęć częstszego kupowania książek. Z badania Pollster dla sieci Matras wynika, że najwięcej książek kupują osoby w wieku 45–54 lata; 60 proc. z nich kupiło w roku przynajmniej trzy.

Koszt ma znaczenie

W czwartek 18 maja ruszają Warszawskie Targi Książki, co będzie okazją analiz rynku i przyczyn spadającej sprzedaży. W tym roku będzie to już ok. 2,5 mld zł – z powodu spadku popytu i darmowych podręczników dla kolejnych klas.

Dla 85 proc. badanych głównym argumentem na rzecz częstszych zakupów książek byłyby niższe ceny, a 73 proc. wskazało na promocje. Dla 56 proc. wpływ miałoby wprowadzenie jednolitej ceny książek, co jest argumentem zaskakującym. Sprzedawcy prognozują, że wprowadzenie takiego prawa spowoduje wzrost cen. Taki projekt został ogłoszony, pracuje nad nim Ministerstwo Kultury, które podkreśla, iż analizuje wszystkie opcje.

Czytaj więcej na rp.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com