spot_img

Światowy Dzień Książki. Dlaczego warto czytać dzieciom?

Przygotowując akcję towarzyszącą obchodom Światowego Dnia Książki, księgarnia Ravelo zapytała ekspertów – rodziców, którzy nie tylko na co dzień czytają swoim dzieciom, ale też starają się zainspirować do tego innych rodziców – Dlaczego warto czytać dziecku? Zamiast jednej, jednoznacznej odpowiedzi, udało się uzyskać ich aż dziesięć. Każdy z nich miał własne motywacje, wszystkie są niezwykle wartościowe.

Książki rozwijają wyobraźnię i zwiększają zasób słownictwa dziecka, Katarzyna Włusek z mamysprawy.pl

Zdaniem blogerki, książki dla dzieci pozwalają maluchom poznawać otaczający świat – ten całkiem bliski i ten zupełnie odległy. – Książki budzą ciekawość, dzięki nim nasuwają się pytania, ale i można uzyskać wiele odpowiedzi. W końcu, budują także relacje rodzic – dziecko, bo przecież każda wspólnie przeżyta przygoda bardzo zbliża – mówi Katarzyna Włusek.
Ale, jak podkreśla, to od rodzica zależy to jak dziecko będzie rozumieć świat: – Każdej książce potrzebny jest narrator. Tym narratorem w każdej książeczce dla malucha jesteśmy my, dorośli. Pomagamy nadać sens literom i obrazkom. Bez nas dzieci nie poznają magicznego świata bajek i dlatego właśnie warto czytać dzieciom książki – uważa blogerka.

Czytanie rozbudzanie u dzieci ciekawości świata, Małgorzata Źródlewska, coverbaby.pl

– Nie jestem w stanie wyobrazić sobie naszego dnia bez książki. Od zawsze kocham je miłością absolutną, a mój syn tę miłość wyssał z mlekiem mamy – śmieje się autorka bloga coverbaby.pl. – Wspólne czytanie to piękne chwile, które kiedyś będę wspominała z łezką w oku – przytulony do mnie maluch, słuchający z wypiekami na twarzy opowiadania o Baśce i Franku. Książki budzą w nim niesamowitą ciekawość świata, uczą, sprawiają, że jego wyobraźnia i sposób w jaki się wypowiada są naprawdę imponujące. Czytanie pozwala też wyciszyć się mojemu synowi po całym dniu szaleństw i jest najlepszym z możliwych zamiennikiem bajek w telewizji – dodaje.

Czytaj więcej na superbiz.se.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com