spot_img

Dzień Książki w bibliotekach 2017 – gdzie warto zajrzeć?

Jak co roku w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich aktywnie włącza się wiele bibliotek z całej Polski. Ten dzień to okazja do promowania czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Jakie atrakcje przygotowały biblioteki? Gdzie warto zajrzeć? Oto kilka pomysłów, jak spędzić Dzień Książki.

Dzień Książki w bibliotekach 2017

Dzień Książki w bibliotekach trwa codziennie. Jednak szczególną datą jest 23 kwietnia. Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich polskie biblioteki postanowiły uczcić wyjątkowo organizując wiele ciekawych atrakcji oraz zapraszając swoich czytelników na wydarzenia czytelnicze. Poniżej znajdziecie przykłady wybranych akcji organizowanych w bibliotekach.

Tegoroczne obchody święta książki zostały zainaugurowane 20 kwietnia przez Polską Izbę Książki podczas konferencji prasowej. Głównymi tematami były: wpływ czytania na funkcjonowanie ludzkiego mózgu, motywacja do czytania i korzyści płynące z lektury książek oraz rola księgarń i bibliotek.

Dzień Książki

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

To ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Dzień Książki

Wydarzenia w bibliotekach

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku już trzeci raz organizuje akcję Książka GO! Polega ona na poszukiwaniu książek w przestrzeni miejskiej. Ponad 60 ukrytych książek będzie jednocześnie nagrodami dla osób, które będą podążały za wskazówkami biblioteki. Szczęśliwi czytelnicy bibliotek na bieżąco publikują swoje znaleziska na wydarzeniu na Facebooku.

Głogowskie Dni Literatury to propozycja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie. W programie pasowanie na czytelnika blisko 100 przedszkolaków głogowskich i prezentacje teatralne dla najmłodszych.

Niecodzienne atrakcje zaplanowała też Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu, która zaprasza na mecz Literatura w ataku! Piłkę będą kopać 2 reprezentacje: pisarzy i czytelników. Przygotowano również spotkanie autorskie.

Dzień Książki

W całej Małopolsce pod sztandarem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie odbędą się Małopolskie Dni Książki – Książka i Róża. Wśród atrakcji: Literacki Piknik Rodzinny, czytelnicze spotkania i rozmowy o książkach, warsztaty „Jak pisać krytycznie”, Krakowski Kiermasz Książki i inne. Więcej inspiracji znajdziecie na stronie ksiazkairoza.pl

W Książnicy Karkonoskiej dla czytelników zaplanowano (nie)kontrolowane rozmowy z autorami książek, osobliwą grę literacką, koncert literacki oraz konkurs „Z Biblioteki Ducha Gór”.

Podczas obchodów Dnia Książki Biblioteka Sopocka oferuje m.in. Pierwszą pomoc książkową. W ramach akcji bibliotekarze pomogą odzyskać zniszczonym książkom drugie życie.

Na balkonie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wołominie może czytać każdy. Biblioteka zachęca do wspólnej lektury hasłem „W Wołominie dzień wspaniały, czyta duży, czyta mały”.

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, zaprasza do wzięcia udziału w happeningu czytelniczym Głośno o książkach! W poniedziałek, 24 kwietnia, na Placu Kwiatowym na katowickim Rynku bibliotekarze będą czekać z kramem pełnym książek. Wszyscy, którzy odważą się przeczytać do mikrofonu fragment wybranej przez siebie książki, otrzymają tę książkę od biblioteki w prezencie.

Źródło zdjęć: pixabay.com, BMM LB