spot_img

Przede wszystkim jednolita cena książki

W „Rzeczpospolitej” 8 lutego zamieszczono wywiad, jaki przeprowadziła Magdalena Lemańska z Włodzimierzem Albinem, prezesem Polskiej Izby Książki, a także prezesem wydawnictwa Wolters Kluwer S.A.

Jako najważniejszy fragment wypowiedzi Włodzimierza Albina redakcja zaakcentowała słowa: „wydawcy chcą dla czytelników ulgi podatkowej za kupowane przez nich książki. Moim zdaniem dałoby ludziom impuls do odwiedzania księgarni”. Ulga podatkowa miałaby wynosić 200 lub 300 zł rocznie za „papierowe książki kupowane w księgarniach tradycyjnych”.

Włodzimierz Albin ocenia, że w zeszłym roku „całościowo utrzymane zostanie status quo” w stosunku do poprzedniego roku pod względem wyników branży wydawniczej, a także określa, że sprzedaż e-booków ma w Polsce ciągle nie więcej niż 2-3 proc. udziału w całości sprzedaży książek. Zwraca przy tym uwagę na ekspansję na rynkach międzynarodowych w tym segmencie rynku taki firm jak Legimi czy Audioteka. Podkreśla także konieczność zrównania wreszcie stawki podatku VAT na książki drukowane i elektroniczne, czyli obniżenie tego podatku na książki elektroniczne: „przyznam, że po tylu obietnicach i rozumianej przez wszystkich absurdalności tej sytuacji, nie rozumiem takiego postępowania” czyli braku pozytywnej decyzji w tej sprawie na szczeblu Komisji Europejskiej.

Czytaj więcej na rynek-ksiazki.pl
Żrodło zdjęć: pixabay.com