spot_img

Narodowe Czytanie przypomina, że istnieje kanon dzieł polskiej literatury, które kształtują naszą tożsamość

Lista proponowanych lektur została przygotowana we współpracy z instytutami polonistyki kilkunastu wyższych uczelni, z Biblioteką Narodową oraz Instytutem Badań Literackich PAN. To lektury, które różnią się formą, czasem powstania, mają różnych autorów, ale wszystkie należą do kanonu polskiej literatury i Narodowe Czytanie przypomina, że istnieje właśnie pewien kanon dzieł polskiej literatury, które są dla nas wszystkich ważne, ponieważ kształtują naszą tożsamość — mówi portalowi „wPolityce.pl” minister Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

wPolityce.pl: Do 15 lutego można oddawać głos na wybraną lekturę Narodowego Czytania. Jaki cel ma ta akcja?

Minister Wojciech Kolarski: Narodowe Czytanie, to kampania społeczna promująca czytelnictwo i polską literaturę którą Kancelaria Prezydenta RP organizuje pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy. Do 15 lutego każdy ma możliwość oddania głosu na lekturę, która 2 września zostanie wspólnie przeczytana przez Polaków w tegorocznej edycji akcji.

Zeszłoroczna edycja, podczas której czytano Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, cieszyła się dużą popularnością…

Zeszłoroczna edycja była rekordowa, a jej zasięg największy z dotychczasowych. Znacząco wzrosła liczba instytucji, które włączyły się do przeprowadzenia akcji. W 2015 roku wspólne czytanie odbywało się w 1600 miejsc w Polsce i za granicą. W 2016 roku było to już ponad 2200 miejsc w Polsce i w kilkudziesięciu miejscach poza granicami kraju. Oczywiście głównie były to duże skupiska Polonii, wśród nich tak odległe miejsca, jak Nowa Zelandia czy Brazylia. Możemy powiedzieć, że akcja miała światowy zasięg. To co ważne, to ogromna ilość inicjatyw, które są podejmowane w ramach akcji.

Czytaj więcej na wpolityce.pl

Źródło zdjęć: pixabay.com