spot_img

Jaka powinna być idealna biblioteka?

W Miejskiej Bibliotece Publicznej trwa dwudniowe seminarium poświęcone przyszłości biblioteki. Modzi ludzie wraz z socjologami i ekspertami z różnych dziedzin sztuki zastanawiają się jak powinna wyglądać Miejska Biblioteka Publiczna w przyszłości? – Próbujemy odpowiedzieć jaka powinna być idealna biblioteka? – podkreśla dr Michał Wanke z katedry socjologii Uniwersytetu Opolskiego.

– To jest pytania do naszych dzisiejszych ekspertów, czyli licealistów i gimnazjalistów. Podczas warsztatów młodzież wymyślała swoja idealna bibliotekę. Ta nasza miejska jest już zbliżona do tego ideału, ponieważ robiliśmy podobne badania, zanim zbudowano i zaaranżowano tę bibliotekę. Z najnowszych pomysłów, to na przykład punkt do naprawy książek czy jeszcze bardziej zorganizowane punkty sprzedaży używanych książek – dodaje socjolog.

Modzi czytelnicy mają swoja wizję idealnej biblioteki.

– W takiej idealnej bibliotece powinno być oczywiście dużo książek. Biblioteka ogólnie powinna być takim ciepłym miejscem, żeby można było tu przyjść i się zrelaksować przy książce i nie martwić o hałas. Takim przyjaznym miejscem, gdzie każdy mógłby się jakoś odnaleźć. Biblioteka to miejsce, w którym można oczywiście odpocząć, spędzić miło czas. Powinna być dostosowana do nas młodych czytelników, ale tez powinna być dla każdego – dodają uczestnicy spotkania.

Źródło: radio.opole.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com