spot_img

Biblioteka w Opolu Czarnowąsach bez książek. Trwa spór o księgozbiór a przepisy nie pomagają

Nie ma porozumienia w sprawie przekazania bądź odkupienia książek przez Miejską Bibliotekę w Opolu od biblioteki w Dobrzeniu Wielkim. Chodzi o 17 tysięcy woluminów, które przed powiększeniem miasta były w filii biblioteki w Czarnowąsach. Teraz część książek została z biblioteki wywieziona, a budynek został sprzedany.

– Proponowaliśmy bibliotece w Opolu m.in. odpłatną dzierżawę księgozbioru – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Gerard Kasprzak. – Cały czas stoję na takim stanowisku, aby było to dogodne dla miejskiej biblioteki publicznej w Opolu. Możemy zarówno księgozbiór odpłatnie wydzierżawić, dać w depozyt, użyczyć albo część książek odsprzedać – dodaje Kasprzak.

Budynek biblioteki w Czarnowąsach będzie dzierżawiony przez MBP w Opolu od nowego właściciela. Obecnie trwają rozmowy w tej sprawie. Nie ma jednak pewności co do przekazania książek.

– Jeżeli nie uda nam się porozumieć w sprawie księgozbioru, będziemy zmuszeni go od podstaw skompletować, a to potrwa – mówi Mariola Urbaniak z MBP w Opolu. – Nie wiemy, czy te książki dostaniemy w depozyt, czy w ogóle je otrzymamy. Są to ciekawe tytuły, gromadzone przez ostatnie lata – dodaje Urbaniak.

Czytaj więcej na radio.opole.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com