spot_img

100 tysięcy elementarzy dla gwinejskich dzieci

Wrocław przekaże 23 kwietnia 2017 tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016 stolicy Gwinei Konakry. – Do gwinejskich dzieci trafi też 100 tys. elementarzy do nauki czytania i pisania – zapowiada Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Każdy może wesprzeć ten projekt i wpłacić darowiznę.

Projekt koordynuje Fundacja Art Transparent, która prosi wszystkich zainteresowanych o donacje na ten cel. Pieniądze można wpłacać do 15 kwietnia na konto fundacji. Potrzeba 100 tys. dolarów, które pójdą na druk i przekazanie książek gwinejskim szkołom. Tę operację będzie też współfinansować UNESCO i gmina Wrocław. – Uruchamiamy operację społeczną „Książki dla Gwinei” – zapowiada Rafał Dutkiewicz. – Jeśli po zakończeniu zbiórki będzie brakować pieniędzy to dołożymy – obiecuje.

Elementarze zostaną wydane w języku francuskim, który jest językiem urzędowym Gwinei. Ten afrykański kraj ma jeden z najwyższych współczynników analfabetyzmu na świecie. Jego mieszkańcy używają kilkunastu języków plemiennych, a języka oficjalnego, czyli francuskiego, dzieci uczą się dopiero w szkole. Niedawno też Gwinea zmagała się z epidemią Eboli. Tytuł Światowej Stolicy Książki UBESCO dla Konakry ma zwrócić uwagę świata na problem analfabetyzmu w Afryce i symbolicznie zdjąć z Gwinei „klątwę Eboli”. Podkreślała to Irina Bokova, sekretarz generalna UNESCO.

Książki będą wydrukowane w Afryce. – Prowadzimy rozmowy z tamtejszym wydawcą. Elementarze są zgodne z programem nauczania w gwinejskich szkołach, mają wszelkie certyfikaty gwinejskiego Ministerstwa Edukacji i Walki z Analfabetyzmem – opowiada Karolina Bieniek z Fundacji Art Transparent. – Chcemy pomóc systemowo i przekazać szkołom podręczniki dla pierwszoklasistów. W samej Konakry co roku naukę w pierwszej klasie rozpoczyna 70 tys. dzieci. Z podręczników będzie mogło korzystać pięć roczników, czyli 500 tys. dzieci. Wraz z podręcznikami zostanie wydrukowanych tysiąc książek dla nauczycieli. Wszystkie trafią do gwinejskich szkół w październiku, gdy rozpoczyna się tam rok szkolny.

– Elementarz zostanie uzupełniony o kilkanaście polskich wierszy przetłumaczonych na francuski – mówi Irek Grin, kurator ESK ds. literatury. – Będą to klasyczne wiersze, ale także współczesne. Zależy nam, żeby były nie tylko piękne literacko, ale też zrozumiałe dla dzieci w Afryce.

Gdzie wpłacić pieniądze na „Książki dla Gwinei”? Fundacja Art Transparent, ul. Czereśniowa 10, 55-140 Żmigród NIP 915-170-51-92 KRS 0000247340 Alior Bank Konto: 24 2490 0005 0000 4600 2802 1548

Źródło zdjęć: pixabay.com