Koniec jednej z najstarszych bibliotek w Polsce

Biblioteka im. Zielińskich w Płocku zostanie zamknięta dla czytelników. Dlaczego? Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie znalazło dla niej pieniędzy, choć wcześniej nadało placówce prestiżowy tytuł.

Biblioteka im. Zielińskich w Płocku działa od 1820 roku. Na liście najstarszych polskich bibliotek zajmuje 7 miejsce. Niestety nie przyniosło to szczęścia placówce, która od stycznia 2017 roku zamyka swoje drzwi dla czytelników. Bez dofinansowania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego biblioteka się nie utrzyma, a w resorcie nie ma pieniędzy na płocki księgozbiór.

Wyczerpały się wszelkie sposoby

Zarząd Towarzystwa Naukowego Płockiego, który odpowiada za bibliotekę, opublikował na swojej stronie oficjalną decyzję o zamknięciu placówki.

'Naukowa Biblioteka im. Zielińskich TNP zostaje zamknięta od dnia 1 stycznia 2017 r. Zarząd TNP podjął tę decyzję po wyczerpaniu wszelkich sposobów na pozyskanie odpowiednich środków finansowych na funkcjonowanie Biblioteki.’

Czytaj więcej na wiadomosci.gazeta.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com