Ile lat żyje książka?

E-booki i audiobooki na stałe wpisały się w kulturę czytania. Książka nadal jednak jest obecna na naszych półkach, a Czwórka udowadnia w Dzień Księgarza, że przez najbliższe kilkaset lat to nie powinno się zmienić.

Dlaczego? Dotychczas nie powstał jeszcze żaden bardziej trwały elektroniczny nośnik danych niż znany nam od wieków papier – jak donoszą naukowcy, dane zapisane na płytach CD przetrwają bowiem „tylko” ok. 80 lat. Papier zaś może wraz z zapisanymi informacjami przetrwać nawet tysiąclecie. Jednak jego konserwacja i restaurowanie to bardzo złożony i skomplikowany proces, który wymaga nie tylko wiedzy chemicznej, ale też fizycznej, czy historycznej. – Przy pełnej konserwacji, która zresztą wielokrotnie przekracza często wartość danej książki, ta demontowana jest na poszczególne arkusze i wówczas wykonywane są tzw. „mokre” zabiegi – mówił Bogdan Filip Zerek, kierownik Instytutu Konserwacji Zbiorów Bibliotecznych Biblioteki Narodowej.

Czytaj więcej na polskieradio.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com