spot_img

Biblioteczne pasmo informacyjne [31]

Lista lektur zaproponowanych przez MEN wywołuje duże niechęci – poznajcie opinie ekspertów w tej sprawie. W tym wydaniu Bibliotecznego pasma informacyjnego także o: klimatycznym Parku Czytelnika, Parkowej Bibliotece, pomocy dla polskiej biblioteki w Czortkowie oraz kilka słów o patronie 2017 roku.

Czy biblioteki mają coś do powiedzenia? Oczywiście! Dowodem na to jest każda „Biblioteka Publiczna”. Nowe czasopismo to odbicie codziennego życia bibliotek i dowód na to, że są one najlepszymi instytucjami publicznymi. Tematem pierwszego numeru jest „Skuteczna promocja bibliotek”.

Rok 2017 rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu ustanowiła rok 2017 rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego. To forma uczczenia 160-lecia urodzin zasłużonego dla Polski i świata pisarza oraz autora znakomitych powieści „Jądro ciemności” czy też „Lord Jim”.

Uroczysta gala w warszawskim Teatrze Polskim, transmitowana na żywo w TVP Kultura, oficjalnie rozpoczęła Rok Conrada. Czy można promować polską literaturę za pomocą dzieł pisanych po angielsku? Rozmowa z Dariuszem Jaworskim, dyrektorem Instytutu Książki, filologiem i filozofem.

Wady, zalety i niebezpieczeństwa propozycji MEN. Ekspert recenzuje listę lektur

Jeśli nie zdobędziemy się w Polsce na głęboką refleksje na temat kształtu edukacji, a wciąż będziemy pozostawać na poziomie siermiężnej taktyki politycznej, obudzimy się wkrótce w społeczeństwie, które nie będzie umiało się komunikować, współpracować i korzystać z wiedzy – mówi w rozmowie z Wprost.pl dr hab. Tomasz Kowalczuk, literaturoznawca, filozof i politolog oraz kierownik specjalizacji nauczycielskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Nowy kanon lektur szkolnych zniechęci młodzież do czytania?

W końcu zarówno nauczyciele jak i rodzice uczniów doczekali się nowego programu nauczania, który wejdzie w życie już od września przyszłego roku. Długo trzeba było na niego czekać, a kiedy w końcu się pojawił wzbudził wiele kontrowersji. Szczególnie w przypadku języka polskiego i historii.

Nowy kanon lektur szkolnych dla klas IV-VIII

Projekty podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych oraz ramowych planów nauczania dla wszystkich typów szkół zaprezentowany przez MEN wiąże się także ze zmianami związanymi z czytelnictwem i wprowadzeniem nowego kanonu lektur. Jakie książki będą czytać polscy uczniowie? Czy z chęcią sięgną po propozycje obowiązkowe i uzupełniające? Oto lista tytułów najważniejszych pozycji, a wśród nich książki autorów uwielbianych przez młodzież: Collins, Tolkiena, Lewis, Maleszki i Kosika.

W Czortkowie powstaje polska biblioteka

W dniach 14-17 listopada 2016 roku w Czortkowie na Ukrainie przebywała delegacji z Dobrzenia Wielkiego (województwo opolskie). Celem wizyty było przekazanie książek dla polskiej biblioteki powstającej przy Sobotniej Szkole Języka Polskiego, działającej przy czortkowskim Polsko-Ukraińskim Towarzystwie Kulturalno-Oświatowym im. Adama Mickiewicza. W sumie przekazano ponad 2000 książek, w tym encyklopedie, poradniki, przewodniki po Polsce, książki medyczne oraz publikacje przydatne w szkoleniach zawodowych. Część książek trafiło także do Centralnej Biblioteki Regionu Czortkowskiego.

Powstanie „Park czytelniczy” przy CHBP? Biblioteka aplikuje po środki

Biblioteka chciałaby także, aby tereny wokół placówki tętniły życiem. Rozwiązaniem ma być „Park Czytelnika”. Nietypowe formy małej architektury w sposób atrakcyjny mają wpisać się w przestrzeń krajobrazu miejskiego i stanowić mają jego stały element. Stworzony park wykorzystywany będzie do wielu różnorodnych przedsięwzięć. W ramach projektu, dyrekcja planuje zakup ławek, siedzisk, lamp ogrodowych, parkingu rowerowego, zewnętrznego ekranu elektronicznego oraz innych elementów dekoracyjnych. Całość tworzyć ma klimatyczny Park Czytelnika.

Z „parkowej biblioteki” zniknęły wszystkie książki, a nawet drzwi

W ozdobnej szafie w Parku Nowohuckim znalazły się „bezpańskie” książki. Zamysł był prosty: spacerowicze mieli je wypożyczać, oddawać i przynosić własne. Zostały zaledwie trzy. W dodatku ktoś wyrwał drzwi od szafki. Wjechał rowerem do sklepu, miał odwrócić uwagę od kradzieży To miała być… czytaj dalej » Akcja zaczęła się we wrześniu. Wystarczyły niecałe trzy miesiące, by szafa została zdemolowana, a same książki zniknęły bez śladu.

PS. red.: Regał został już naprawiony 🙂

BOOK PARK-ing, czyli szafa z książkami w parku

Biblioteka na świeżym powietrzu znalazła się w Parku Ratuszowym na Nowej Hucie, dzielnicy miasta Kraków. Każdy może bezpłatnie wypożyczyć książkę, wymienić ją na inną lub poczytać w parku. Oficjalne otwarcie BOOK PARK-ingu odbyło się dziś podczas Narodowego Czytania.