spot_img

Biblioteczne pasmo informacyjne [30]

„Kto czyta, korzysta podwójnie”, a na dodatek żyje dłużej. O dobroci płynącej z lektury oraz wspaniałym geście dla małych pacjentów w tym wydaniu Bibliotecznego pasma informacyjnego. Ponadto Organizatorzy IFLA zachęcają bibliotekarzy do wolontariatu i udziału w Kongresie.

Poszukiwani wolontariusze na IFLA

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ogłasza nabór wolontariuszy do pomocy w organizacji Światowego Kongresu IFLA 2017 we Wrocławiu. Wolontariuszem może zostać każda osoba, niezależnie od wieku, znająca język angielski oraz inne języki obce, pracownicy bibliotek, studenci bibliotekoznawstwa i innych kierunków, emeryci, inne osoby zainteresowane wolontariatem.

Lubajek, czyli wędrująca biblioteka w lubelskim szpitalu dziecięcym

W lubelskim szpitalu działa już odział „zabawa”. Tam mali pacjenci będą mogli choć na chwilę zapomnieć o bólu. W Uniwersyteckim Szpital Dziecięcym działa „Lubajek”, czyli wędrująca szpitalna biblioteka. Specjalnie dla maluchów w szpitalach zostały przygotowane wyjątkowe czytanki. Dodatkowo w pojeździe są kolorowe szuflady z zabawkami, na jego poddaszu są też kukiełki.

Biblioteka – tu spełniają się marzenia!

W Czarnym Borze dzieją się wspaniałe rzeczy. Wszystko dzięki bibliotece, która zaangażowała młodzież do filmowego projektu. Było dużo śmiechu, dobrej zabawy i wspaniałych pomysłów.

Tysiące książek wraca na półki na dwuminutowym timelapsie

Nowojorska Biblioteka Publiczna to jedna z największych bibliotek publicznych na świecie i jedna z najważniejszych bibliotek naukowo-badawczych. Na początku października zakończył się dwuletni remont jej czytelni głównej. Oznacza to, że mnóstwo książek musiało wrócić na półki. Cały proces został udokumentowany w postaci wciągającego filmu poklatkowego, który sprawia, że wszystko wygląda na znacznie prostsze, niż było w rzeczywistości.

Czytanie – bezpieczny nałóg, który przedłuży nasze życie

Czytanie przedłuża życie – fakt ten potwierdzili amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Yale. Jak czytamy, co czytamy, i wreszcie – dlaczego czytamy – oto wynik subiektywnej analizy. Zdaniem naukowców książkowe mole będą żyć dwa lata dłużej niż ci, którzy z niechęcią, a nawet wstrętem odwracają się od drukowanego słowa. Kim są zaawansowani maniacy książek i czytania?

Nowy kanon lektur szkolnych dla klas IV-VIII

Jakie książki będą czytać polscy uczniowie? Czy z chęcią sięgną po propozycje obowiązkowe i uzupełniające? Oto lista tytułów najważniejszych pozycji, a wśród nich książki autorów uwielbianych przez młodzież: Collins, Tolkiena, Lewis, Maleszki i Kosika.

Rewelacyjne jest to, co mówią ci ludzie – podkreśla dyrektorka Książnicy Płockiej Joanna Banasiak. – A mówią, że z różnych powodów muszą się książek pozbyć, ale przecież nie mogą, ot tak, wyrzucić ich na śmietnik. Że to nie wypada, grzech po prostu.

Zapisz dziecko do biblioteki i zrób mu świąteczny prezent

Wszyscy zastanawiamy się nad świątecznymi prezentami dla naszych pociech. Kolejny wóz strażacki, lalka, klocki? Wybór jest ogromny. Tym razem zróbmy jednak prezent, który nie tylko przyciągnie uwagę dziecka, ale jednocześnie pozwoli kształtować odpowiednie postawy i zachowania. Niech takim prezentem będzie legitymacja biblioteczna.

„Kto czyta, korzysta podwójnie”, czyli z kartą biblioteczną taniej

Jeśli jesteś czytelnikiem biblioteki i posiadasz imienną kartę biblioteczną, od 1 grudnia będziesz mógł skorzystać z oferty raciborskich sklepów na preferencyjnych warunkach. Rusza nowy program partnersko-lojalnościowy „Kto czyta, korzysta podwójnie”!

Kultura książki i jej rola w humanistyce współczesnej

We Wrocławiu przez dwa dni dyskutowano na temat kultury książki i jej roli w humanistyce współczesnej. Przedmiotem referatów naukowych były także zagadnienia związane z rozwojem i oddziaływaniem książki na kulturę społeczeństw, humanistyką cyfrową, interdyscyplinarnością zjawisk książki, a także dziedzictwem książkowym.