spot_img

Płock: Bibliotece im. Zielińskich grozi zamknięcie

Jedna z najstarszych w Polsce, Biblioteka im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego (TNP), otrzymała 59,9 tys. zł ministerialnego dofinansowania zamiast 741 tys. zł, o które wnioskowała. To – według dyrekcji placówki – grozi jej zamknięciem.

Jak poinformowała dr Grażyna Szumlicka-Rychlik, dyrektor Biblioteki im. Zielińskich, brak wystarczających środków z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) grozi zamknięciem instytucji.

– To jedna z najstarszych bibliotek w Polsce, jedna z największych na Mazowszu (…). To instytucja o statusie naukowym z zabytkowymi, bardzo cennymi zbiorami, służącymi nie tylko społeczności lokalnej, studentom, ale także badaczom z całego kraju, którzy przeprowadzają tu kwerendy. Ostatnio takie projekty realizowały u nas kancelaria senatu i Kancelaria Prezydenta RP, odnajdując w naszych zasobach bardzo dużo ciekawych materiałów – podkreśliła dr Szumlicka-Rychlik.

– W zeszłym roku w ramach procedury Krajowej Rady Bibliotecznej potwierdziliśmy status biblioteki naukowej, otrzymaliśmy także kwalifikację do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Tak oceniają nas fachowcy, a urzędnik w ministerstwie zupełnie inaczej – dodała.

Według MNiSW, TNP złożyło wniosek o finansowanie zadań z zakresu działalności upowszechniającej naukę na łączną kwotę 741 tys. 705 zł. Otrzymało ostatecznie 59,9 tys. zł.

Czytaj więcej na onet.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com