Biblioteka Ordynacji Zamojskiej – „Była skarbcem najcenniejszych polskich pamiątek”

W warszawskim Pałacu Błękitnym, znajdującym się na obrzeżu Ogrodu Saskiego, w latach 1811 – 1944 znajdowała się wspaniała Biblioteka Ordynacji Zamojskiej. Przechodziła różne losy, aż Niemcy część zbiorów spalili w sierpniu 1944 roku, część wywieźli. Jaka była jej historia? Jaki księgozbiór? Komu służyła? Kto w niej pracował? Co się uratowało i gdzie się znajduje? O tym z dr Tomaszem Makowskim, dyrektorem Biblioteki Narodowej, rozmawiał Wojciech Marczyk.

– Wydaje się, że ordynacje jako takie nie miały łatwej prasy po II Wojnie Światowej, biblioteki również. Jeśli dodamy do tego, że biblioteka nie znajdowała się w Zamościu, tylko w Warszawie, to włożenie do pamięci po wojnie takiego nieistniejącego bytu jest niezwykle trudne – mówił w RDC Makowski. Jak dodał, była to biblioteka prywatna, nie miała więc historii instytucjonalnej, którą ktoś po wojnie mógłby podtrzymać.

Czytaj więcej na rdc.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com