spot_img

Biblioteczne pasmo informacyjne [29]

Pewna biblioteka w centrum zainteresowania CBA, podatki i biblioteki, spadek czytelnictwa gazet – to tematy tego wydania Bibliotecznego pasma informacyjnego. Ponadto kilka słów o akcji „Książka dla czwórki”, polskiej prozie na arabskim rynku wydawniczym oraz listach Wisławy Szymborskiej.

Polska proza na arabskim rynku wydawniczym

– Pierwszy raz od okresu Sienkiewicza i potem Reymonta ukazał się teraz przekład polskiej powieści na język arabski. Miałem ten zaszczyt, że była to moja powieść debiutancka pt. „Handlarz wspomnień” – mówi Stanisław Strasburger.

Radni PiS Jakub Blicharczyk i Jakub Cena wyrazili obawę, że budowa Miejskiej Biblioteki Publicznej przyczyni się do zwiększenia kwoty podatku od nieruchomości. – Dostajemy sygnały, że prezydenci chcą podnieść podatki w kontekście potrzeby realizacji inwestycji – mówił radny Cena. – To nie prezydent podnosi czy zmniejsza podatki, uchwala je rada – odpowiadał Jan Myśliwiec.

Kalendarium konferencji i wydarzeń bibliotecznych 2017

Tylko w Lustrze Biblioteki prezentujemy przyszłoroczne konferencje i wydarzenia skierowane dla bibliotekarzy i miłośników książek. Zobaczcie, gdzie warto się pojawić i rezerwujcie terminy w kalendarzach!

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sandomierzu zorganizowała akcję “Książka dla czwórki”. W Księgarni “Na Starówce” odbyło się spotkanie z uczniami szkoły, podczas którego zaproszeni goście czytali fragmenty książek. Dodatkowo mieli za zadanie wybrać 3 książki, które mają znaleźć się w szkolnej bibliotece. Oczywiście z własnoręcznym podpisem.

Spada czytelnictwo gazet

Niezbyt często sięgamy i po książki i prasę. A jak już czytamy gazety – to jakie? Najnowsze wyniki przedstawione przez spółkę Polskie Badania Czytelnictwa pokazują, że w naszym regionie – w Wielkopolsce – królują tabloidy. Taka tendencja jest także w całym kraju.

Biblioteki mogą wypożyczać e-booki tak samo jak książki drukowane – orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że wypożyczanie książek elektronicznych (e-booków) należy traktować tak samo jak wypożyczanie książek drukowanych. Warunkiem jest zapewnienie odpowiedniego wynagrodzenia dla autorów za użyczenie biblioteczne (public lending right) oraz wypożyczanie w tzw. modelu „one copy one user”. W związku z tym jedna kopia może być wypożyczona jednej osobie na dany okres. Po zakończeniu tego okresu wypożyczenia e-book może wypożyczyć inna osoba.

„Chłopcy z placu broni” biblioteka kontra smartfony

Jak dzieci z pokolenia smartfonów, laptopów i tabletów mają się zainteresować książką z wyblakłym pismem i rozlatującą się okładką? – pyta K.T., studentka filologii polskiej na Akademii Jakuba z Paradyża w Gorzowie.

Wolińska Biblioteka znów w centrum zainteresowania CBA i prokuratury

Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Prokuratura Okręgowa w Szczecinie po raz kolejny zainteresowały się Biblioteką w Wolinie. Tym razem nie chodzi o przetarg na dostawę sprzętu komputerowego a decyzję o pozwoleniu na budowę biblioteki.

Ukazały się listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza

Uczucie łącące Wisławę Szymborską i Kronela Filipowicza fascynująco zostało opisane w listach, których bohaterem jest także pewien kot.