spot_img

7 powodów, dla których warto czytać książki

Wyniki badań poziomu czytelnictwa nie dają powodów do dumy: w 2015 roku ponad 20 milionów Polaków nie przeczytało ani jednej książki, co stanowi najniższy wynik w historii badań, czyli od 1992 r. Wypadamy naprawdę kiepsko, ponieważ w większości krajów Europy poziom czytelnictwa to ponad 50 proc. Korzyści z czytania książek jest naprawdę bardzo wiele i warto sobie uświadomić, co tracimy, gdy dzieła literackie leżą nieużywane na półce.

W dobie internetu i urządzeń elektronicznych coraz trudniej jest powstrzymać się od surfowania w sieci, a niestety często dzieje się to kosztem czytania książek. Media społecznościowe rozwijają się i przyciągają kolejnymi nowościami, a komputery umożliwiają oglądanie filmów, granie i czytanie krótkich form tekstowych na rozmaitych portalach, na co poświęcamy sporo czasu. Organizowano już niejedną kampanię społeczną mającą na celu popularyzację czytelnictwa, lecz niestety niewiele osób dało się przekonać. A zalety czytania książek są ogromne, wręcz gigantyczne. Książka rozbudza wyobraźnię, uczy, bawi, daje ogrom satysfakcji i wiele, wiele więcej…

Poszerzanie wiedzy

Im więcej czytamy, tym więcej wiemy. Oczywiście nie musimy czytać tylko encyklopedii, bardzo często książki przygodowe, powieści i dramaty mogą też nas czegoś nauczyć, przekazać cenne myśli. Na rynku dostępnych jest też wiele poradników i książek psychologicznych, które mogą pomóc rozwiązać problemy i rozwiać wątpliwości, a także nabyć cenną wiedzę.

Zobacz także Uwaga! Czytanie wciąga! oraz Czytam, więc jestem

Czytaj więcej na polskieradio.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com