spot_img

Pomogą uratować białe kruki Biblioteki Elbląskiej

Specjalistyczny sprzęt za 130 tysięcy złotych pomoże Bibliotece Elbląskiej w jeszcze lepszym ratowaniu cennego, zabytkowego zbioru. Przez pracownię konserwacji przewinęło się dotychczas ponad dziewięć tysięcy starych druków.

Dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 133 tys. zł, które pochodzi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do pracowni konserwacji Działu Zbiorów Zabytkowych udało się kupić m.in. dwa mikroskopy: stereoskopowy oraz biologiczny wraz z zestawem komputerowym. Mikroskopy poszerzą możliwości diagnostyczne pracowni dotyczące zniszczeń zabytkowych książek, a także umożliwią m.in. badanie składu papieru, co ułatwi wybór odpowiednich metod konserwatorskich.

– W swojej pracy spotykamy się np. z drukami w oprawach ze skóry, która była zdobiona techniką nakrapiania różnymi substancjami, np. kwaśnymi i zasadowymi. Dawało to piękny efekt zróżnicowania kolorystycznego powierzchni, ale powodowało też zniszczenia. Po wielu latach z woluminów pod wpływem kwaśnych substancji nierzadko zaczynały odpadać fragmenty lica, powstawały także spękania — mówi Ewa Chlebus, konserwatorka. — Mikroskop stereoskopowy da nam np. możliwość powiększenia danego elementu nawet o 40 razy. Wcześniej do takiego oglądu używałyśmy najczęściej szkła powiększającego.

Czytaj więcej na dziennikelblaski.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com