spot_img

Miesiąc Bibliotek Szkolnych czas start!

1 października rozpoczyna się Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Tradycja tego święta ma już 17 lat. Na uczniów czekają zabawy słowne, gry literackie, wspólne czytanie i recytowanie, quizy oraz konkursy. W prezencie od Lustra Biblioteki dwa plakaty do bezpłatnego pobrania i wykorzystania w bibliotece!

biblioteki szkolne

Hasłem bibliotecznego święta jest „Learn to Decode Your World” co oznacza „Ucz się, aby rozszyfrować swój świat”. Jak wiemy do poznania świata, tego rzeczywistego i fantastycznego, są książki. Jak twierdził Józef Gardecki „Czytanie to nasze dalsze, nie skończone klasy, to nasz uniwersytet, to okno na świat szeroki”.

Co przygotowały biblioteki szkolne?

Niektóre biblioteki szkolne zaczęły świętowanie jeszcze przed weekendem. Pozostałe biblioteki na obchody zapraszają już w poniedziałek. Oto niektóre propozycje wydarzeń przygotowanych przez nauczycieli bibliotekarzy w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

W propozycjach imprez Biblioteki Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy znalazły się m.in. Maraton Kulturalny, konkurs pięknego czytania tekstów w języku angielskim, Bookcrossing oraz Międzyszkolny konkurs czytelniczy”Przeczytałam, przeczytałem – Polecam!”.

W każdy tydzień października Biblioteka Gimnazjum w Siedlikowie zaproponowała inne wydarzenia. Wśród nich: konkurs na ekslibris biblioteki szkolnej i opowieść grozy, wystawę plakatów wykonanych przez uczniów promujących czytelnictwo, stworzenie rankingu najlepszych książek i czytelników miesiąca oraz spotkania Klubu czytelniczego.

Wiersz o książce lub bibliotece to zadanie konkursowe w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych dla czytelników Biblioteki Gimnazjum w Słupi Jędrzejowskiej. Poszczególne klasy będą wykonywać ciekawe gazetki ścienne poświęcone książce, bibliotece i czytaniu.

Biblioteka Zespołu Szkół w Strzelcach Opolskich zaprasza wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursach literackich i plastycznych. W programie także: zagadki i słodkie nagrody ze słoika, współtworzenie listy zalet czytania książek, humorystyczne gazetki, ciekawostki językowe, wystawa książek „Bibliotekarz poleca”.

biblioteki szkolne

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Augustowie przygotowało kilka atrakcji dla bibliotek szkolnych Augustowa i powiatu. W październikowe poniedziałki odbędą się minikonkursy. Dodatkowo uczniowie wezmą udział w liczeniu sów w bibliotece i zabawie poszukiwania książek, w których występuje imię. Przewidziano także przekuwanie balonów z cytatami z lektur oraz warsztaty „Czytam sobie w bibliotece”.

Biblioteka Szkolna „Dzwoneczek” w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu przygotowała Międzyklasowy konkurs „Zaczarowany świat bajek Walta Disney’a”, Szkolny Konkurs Recytatorski poezji oraz inne turnieje.

Poprzednie edycje Miesiąca Bibliotek Szkolnych