spot_img

Debata „Biblioteka ważniejsza niż aquapark”

Czy w biblioteki opłaca się inwestować? Jakie są strategie rozwoju bibliotek publicznych? Czy w bibliotece spotykamy czytelników czy użytkowników? Jaką rolę pełnią bibliotekarze i bibliotekarki? Czym są Dyskusyjne Kluby Książki? – na te pytania odpowiedzi szukano podczas dyskusji „Biblioteka ważniejsza niż aquapark”.

Jak twierdzi Brian Ashley, dyrektor ds. bibliotek w angielskim Arts Council „Nowoczesna biblioteka publiczna to otwarta, demokratyczna przestrzeń usługowa. Przestrzeń zaufania społecznego, tworząca wspólnotę, współpracująca z innymi, działającymi lokalnie instytucjami i organizacjami tak, by kreować miejscową przestrzeń kulturalną i społeczną”.

LB-debata

Główny temat dyskusji został zaczerpnięty z artykułu Elżbiety Kalinowskiej z ramienia Instytutu Książki. W gronie zaproszonych osób znaleźli się także: Robert Piaskowski (Krakowskie Biuro Festiwalowe), Jerzy Woźniakiewicz (Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie), Izabela Ronkiewicz-Brągiel (Nowohucka Biblioteka Publiczna) i Urszula Kopeć-Zaborniak (Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie).

Poniżej pełen zapis dyskusji, która odbyła się w nowoczesnych progach Arteteki, agendy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.