Tak cennych zbiorów nie ma żadna biblioteka w Olsztynie

Około ćwierć miliona wolumenów i 450 lat istnienia. W środę (19.10) wielkie święto biblioteki Hosianum Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej Poza 450. rocznicą powstania biblioteki, to także uroczystości 550. rocznicy przyłączenia Warmii do Polski.

Niezwykłe dzieła nietuzinkowych autorów zgromadzone są w bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej. W jej zbiorach jest około ćwierć miliona wolumenów. Biblioteka została założona w 1565 roku. Po 1945 została zaś przeniesiona z Braniewa do Olsztyna. Ze zbiorów korzystają m.in. alumni seminarium, studenci i pracowni naukowi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Wśród najcenniejszych dzieł można wymienić m.in. Brewiarz Mikołaja Kopernika (1494), „Historię zdobycia Troi” (1480) oraz „Pielgrzymkę do Ziemi Świętej” Michała Radziwiłła. Zbiory biblioteki obejmują ponad 300 inkunabułów i ponad 7,5 tys. starodruków. Część pozycji zostało odrestaurowanych dzięki dofinansowaniu samorządu Olsztyna.

Czytaj więcej na kultura.wm.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com