spot_img

Nowości Czytam sobie – najpopularniejszej serii książek dla dzieci

Kolejne tytuły bestsellerowej serii Czytam sobie już dostępne! Wśród nich znajdziemy legendę o smoku wawelskim, historię początków państwa polskiego oraz opowieść o chłopcu, który został wielkim astronomem. Czytanie to świetna zabawa, dlatego skorzystaj z trzypoziomowego programu wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5–7 lat. Poleca Lustro Biblioteki i Wydawnictwo Egmont.

Wśród wrześniowych nowości wydawniczych serii Czytam sobie znajdziemy trzy interesujące tytuły: „Planety pana Mikołaja”, „O smoku spod Wawelu” oraz „W kraju Polan. O dawnej Polsce”. Warto uzupełnić serię o te książeczki. Sprawdź dlaczego i weź udział w konkursie! [link do konkursu]

Lustro Biblioteki patronuje serię Czytam sobie. Specjalne materiały (w tym scenariusz zajęć), informacje o nowościach i konkursach dla bibliotek dostępne są tutaj.

O smoku spod Wawelu

Mieszkańcy Krakowa są przerażeni. W jamie pod Wawelem zamieszkał straszliwy smok. Ma ogromny apetyt i zjada dosłownie wszystko, co napotka na swojej drodze. Czy znajdzie się śmiałek, który zdoła go pokonać? Legenda o smoku wawelskim w nowej odsłonie autorstwa mistrza pióra – Wojciecha Widłaka.

Ktoś opowiedział o jakimś zdarzeniu, ktoś inny przekazał tę opowieść dalej i dalej… Gdy wędrowała z ust do ust, coraz więcej w niej było zmyślenia, coraz mniej związku z tym, co rzeczywiście się wydarzyło. Każdy coś od siebie dodawał, coś zmieniał, połączył kilka opowieści w jedną albo przeciwnie: dłuższą podzielił na kilka mniejszych. I tak jest do dziś. Każdy z pisarzy opowiada legendę w nieco inny sposób, zgodnie z tym, co podpowiada mu wyobraźnia. Dlatego każda opowieść o smoku wawelskim jest trochę inna. I to w legendach jest najpiękniejsze, że każdy, kto się nimi zachwycił, może przedstawiać je po swojemu – tak legendy ocenia prof. Grzegorz Leszczyński, prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

W kraju Polan. O dawnej Polsce

Wyobrażaliście sobie kiedyś, jak wyglądałoby Wasze życie, gdybyście urodzili się dawno temu? Dzięki tej książce przeniesiecie się do średniowiecza, do czasów panowania księcia Mieszka. Witajcie w kraju Polan!

Do opowieści o początkach państwa polskiego zabierze nas Zofia Stanecka, autorka książki, która uważa że „pisanie pozwala przenieść się w czasie i otworzyć drzwi do przeszłości przed czytelnikami”. Z kolei historię w kolorowych rysunkach opowiada ilustratorka Magda Kozieł-Nowak.

Planety pana Mikołaja. O wielkim astronomie

Kiedy Mikołaj Kopernik był małym chłopcem, lubił patrzeć w niebo pełne gwiazd. Nie bał się zadawać pytań, gdy coś go zainteresowało lub budziło jego wątpliwości. To między innymi dzięki temu, już jako znany astronom, dokonał odkryć, które rozsławiły jego imię w całym świecie.

Lubię obroty. Zwłaszcza miłe i niespodziewane obroty spraw. Można wtedy znaleźć się na zupełnie innej planecie i z dystansem spojrzeć na Ziemię. Kopernik to potrafił – o swojej nowej książce mówi Anna Czerwińska-Rydel, autorka licznych i nagradzanych książek biograficznych dla dzieci i młodzieży.

O dzieciństwie Mikołaja Kopernika nie wiemy zbyt wiele, nie można jednak wykluczyć, że już w Toruniu rozwinęło się w nim zainteresowanie astronomią. Dzięki tej książeczce możemy się przypatrzeć hipotetycznym scenkom z jego młodości. Dowiemy się też, na czym polegała stworzona w późniejszych latach teoria kopernikańska – tutaj w roli konsultanta występuje dr Weronika Śliwa, astronom i autorka podręczników do fizyki i astronomii, a także kierownik Nieba Kopernika – planetarium Centrum Nauki Kopernik.

Wszystkie tytuły w przedsprzedaży z rabatem dostępne są na w sklepie Egmont. Natomiast w księgarni internetowej Platon dostępny jest 10% rabat na backlistę serii Czytam sobie.

KONKURS DLA BIBLIOTEK

Chcesz uzupełnić księgozbiór biblioteki o nowe tytuły? Weź udział w konkursie Czytam sobie i zgarnij książki dla swojej biblioteki! Zaprasza Lustro Biblioteki i Wydawnictwo Egmont.