spot_img

Biblioteki i zwiększenie czytelnictwa priorytetami Krakowa

Zreorganizowana Biblioteka Kraków, powstała z połączenia czterech funkcjonujących dotąd oddziałów, swoje funkcjonowanie rozpocznie 1 stycznia 2017 roku. W przyszłorocznym budżecie planuje się zwiększenie o 20 proc. dofinansowania dla krakowskich bibliotek do kwoty 20 mln złotych, co jest dobrą informacją dla mieszkańców, korzystających z dóbr kulturalnych. Niezależnie od decyzji władz miasta, podczas środowej sesji RMK radni zajmą się rezolucją w sprawie Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Centrum administracyjne nowo powstałej Biblioteki Kraków będzie znajdować się w odrestaurowanym zabytkowym budynku przy ul. Krakowskiej 29 (róg z ul. Węgłową). W obiekcie znajdować się będzie także m.in. reprezentacyjna biblioteka oraz czytelnia oraz przestrzeń dla przyszłego Centrum Literatury i Języka. Decyzja o umieszczeniu właśnie tam siedziby administracyjnej wynika z uwzględnienia niezwykle dogodnej i prestiżowej lokalizacji obiektu, będącego w zasobach miejskich i dużej powierzchni użytkowej, którą można przeznaczyć m.in. na cele administracyjne. Co ważne, funkcjonuje tam już filia nr 8 Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej, przez co funkcje biblioteczne są już wpisane w dotychczasowy kontekst dzielnicy.

Zmiana lokalizacji centrum administracyjnego ze Składu Solnego na budynek przy ul. Krakowskiej w żaden sposób nie zagraża funkcjonowaniu Biblioteki Kraków jako instytucji. Wręcz przeciwnie, pozwoli na szybką – w porównaniu z planowaną inwestycją w Składzie Solnym – relokację działów administracyjnych biblioteki do jednego miejsca.

Czytaj więcej na krakow.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com