spot_img

Biblioteczne pasmo informacyjne [25]

Czy z czytelnictwem Polaków jest naprawdę źle? Jak biblioteki angażują się w promocję czytelnictwa? Na te pytania odpowiemy w tym wydaniu Bibliotecznego pasma informacyjnego. Będzie też o wirtualnych bibliotekach, hojnym geście woźnego dla biblioteki oraz awanturze z udziałem Andrzeja Sapkowskiego.

Quo vadis czytała cała Polska

Podczas Narodowego Czytania każdy mógł przenieść się do czasów Nerona. W sobotę w ponad 2000 miejscach w całej Polsce oraz za granicą odbyło się Narodowe Czytanie Quo vadis. Na ulicach pojawili się bohaterowie powieści, a słowa powieści Henryka Sienkiewicza zabrzmiały podczas licznych uroczystości związanych z akcją. Udział w niej wzięły całe pokolenia, które m.in. tłumie przyszły do bibliotek.

Z czytelnictwem Polaków jest coraz gorzej

Coraz mniej Polaków czyta książki – wynika z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową. Według statystyk w ubiegłym roku po dowolną lekturę sięgnęło jedynie 37% obywateli. Sytuacja odbija się na księgarniach, których liczba kurczy się z biegiem lat.

Jak nie czytam, jak czytam

10 czerwca 2016 o godz. 10 ustanowiono rekord Polski czytania w jednym momencie. 432 608 osób (głównie uczniów) z różnych zakątków kraju wzięło udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. W przedsięwzięcie zaangażowało się w charakterze lokalnych organizatorów prawie 2 tys. instytucji.

BOOK PARK-ing, czyli szafa z książkami w parku
Biblioteka na świeżym powietrzu znalazła się w Parku Ratuszowym na Nowej Hucie, dzielnicy miasta Kraków. Każdy może bezpłatnie wypożyczyć książkę, wymienić ją na inną lub poczytać w parku. Oficjalne otwarcie BOOK PARK-ingu odbyło się dziś podczas Narodowego Czytania.

Ten manuskrypt ma około 1600 lat. Wydobyto go z Watykańskiej Biblioteki i udostępniono w internecie

Watykańska Biblioteka Apostolska udostępniła „Eneidę” Wergiliusza w wersji cyfrowej do oglądania dla wszystkich. Rękopis można zobaczyć tutaj.

Sprowadzamy Andrzeja Sapkowskiego na ziemię. Oto, jak gra CD-Projektu tchnęła nowe życie w „Wiedźmina”

Jeśli wierzyć wypowiedzi Andrzeja Sapkowskiego, jako pisarz nic nie zawdzięcza CD-Projektowi, a światowy sukces serii to wyłącznie zasługa jego pisarskiego talentu. Porównajmy więc, jak popularność gry miała się do popularności książek i opowiadań o Wiedźminie. Co do wartości literatury Andrzeja Sapkowskiego nie ma wątpliwości.

Zdumiewająca Biblioteka w Dąbrowie Górniczej

Miejsce integracji lokalnej społeczności, nauki i kultury – taka jest Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej. Jedna z najstarszych książnic w Zagłębiu Dąbrowskim może pochwalić się atrakcyjną ofertą, usługami, a także nagrodami i licznymi wyróżnieniami. Średnio w ciągu roku biblioteka organizuje 2 tys. różnych wydarzeń, w których udział bierze 35 tys. uczestników. Nic więc dziwnego, że miasto inwestuje i wspiera literackie przedsięwzięcia biblioteki.

Ściągnij sobie film lub płytę na przystanku. Wszystko dzięki wirtualnym bibliotekom w całym mieście

Od 2 września do 8 października potrwa kolejna edycja projektu Kultura Na Widoku. W jego ramach w najważniejszych częściach miasta, w tym również na przystankach, pojawią się plakaty, instalacje oraz citylighty, dzięki którym bezpłatnie i legalnie będziemy mogli pobrać interesujące nas wytwory kultury.

Woźny przekazał prawie 5 milionów lokalnej bibliotece

Na niezwykły gest zdobył się pewien woźny z Vermontu. Ku zaskoczeniu rodziny i znajomych w testamencie ujawnił swoją fortunę, ale nie był to koniec niespodziewanych zwrotów akcji – kolejnym były zapisy, które poczynił na rzecz lokalnej biblioteki oraz szpitala. Ta pierwsza otrzymała ponad milion dolarów (równowartość ok. 4,7 miliona złotych).

Więcej BiblioNews-ów znajdziesz TUTAJ!

Źródło zdjęć: pixabay.com