spot_img

Literacki Woodstock, czyli Ogólnopolski Zlot Dyskusyjnych Klubów Książki we Wrocławiu

„W dobie komputerów i telefonów komórkowych, bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem jest szczególnie ważny. Nie możemy go unikać i wyręczać się technologią” – tymi słowami rozpoczęła spotkanie ze swoimi czytelnikami Danuta Wałęsa. Idea ta przyświeca Dyskusyjnym Klubom Książki od zawsze. Zainspirowany nią był również cały Literacki Woodstock. Przez trzy dni, przeszło 800 członków DKK z całej Polski brało udział w panelach dyskusyjnych, spotkaniach z pisarzami i innych literackich wydarzeniach.

Głównym punktem programu była gala wręczenia nagród Dyskusyjnych Klubów Książki dla najbardziej poczytnych pisarzy 10-lecia. W kategorii literatury pięknej wyróżnieni zostali ex aequo Jacek Dehnel oraz Wiesław Myśliwski. Jacek Hugo-Bader otrzymał nagrodę w kategorii literatura faktu, natomiast Barbara Kosmowska zwyciężyła wśród autorów dla dzieci i młodzieży.

Gośćmi specjalnymi festiwalu byli Ildefonso Falcones, Rosa Montero i Olga Tokarczuk. Autor „Katedry w Barcelonie” zapowiedział kontynuacje swojej bestsellerowej powieści. Hiszpańska pisarka i dziennikarka swoim optymizmem zarażała chroniącą się pod parasolami publiczność. O tym, że „książka to nie tylko towar, który ma się sprzedać” mówiła polska prozaiczka.

Ostatniego dnia Literacki Woodstock opanował wrocławski Rynek. W południe po raz pierwszy zaśpiewany został Światowy Hymn Książki UNESCO. Bez podziału na scenę i widownię, na luzie, pełni zaraźliwej energii profesjonalni śpiewacy występowali obok amatorów zgromadzonych w różnych miejscach wrocławskiego Rynku. W finałowej scenie wzięło udział ponad 1000 osób. Po prezentacji hymnu, czytelnicy spotkali się z Danutą Wałęsą. Pierwsza Dama opowiadała przede wszystkim o tym, jak zmieniło się jej życie i ona sama po wydaniu autobiograficznej książki „Marzenia i tajemnice”.

Zapraszamy na stronę literackiwoodstock.pl

Źródło zdjęć: mat.pras. Bogdan Kuc