spot_img

Czy Biblioteki są skazane na wymarcie?

Fotografik Robert Dawson przez prawie dwadzieścia lat dokumentował stan i charakter amerykańskich bibliotek publicznych. O efektach swojej pracy opowie na spotkaniu w Warszawie.

Dawson urodził się w 1950 roku w Sacramento w Kalifornii. W 1979 roku ukończył San Francisco State University. Od 1986 roku uczył fotografii na Uniwersytecie w San Jose, a od 1996 roku — na Uniwersytecie w San Francisco.

Dorobek artystyczny Dawsona został niedawno doceniony przez Fundację Guggenheima. Jego prace znajdują się w stałych kolekcjach Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Museum of American Art (Smithsonian Institution) w Waszyngtonie, J. Paul Getty Museum w Los Angeles oraz w Bibliothéque Nationale w Paryżu.

Większość jego projektów fotograficznych jest związanych z Kalifornią. W 1994 roku fotografik rozpoczął podróż po bibliotekach publicznych w USA. Przed prawie dwadzieścia lat odwiedził z obiektywem setki spośród prawie 17 tysięcy bibliotek w Ameryce. Zapisem tej niezwykłej podróży jest album „The Public Library: A Photographic Essay”, wydany w 2014 roku. W 2015 roku Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie włączyła cały projekt do swojej stałej kolekcji.

Czytaj więcej na rp.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com