spot_img

Biblioteczne pasmo informacyjne [24]

Kolejna porcja newsów prosto z bibliotek i o bibliotekach. Dziś o książkach celebrytów, aktywnym życiu kulturalnym w Zakopanem oraz sposobie sądeckiej biblioteki na czytelników. Za modą pokemonów podążyła biblioteka w Gdańsku, która zaproponowała literacką zabawę polegającą na poszukiwaniu książek.

„Wyobraź sobie, że mijasz ulubione ulice, wchodzisz w różne zakamarki miasta, a tam odnajdujesz wymarzoną książkę. Nie będzie to łatwe zadanie! Książki są ukryte, więc trzeba się nagłowić, aby je odnaleźć, ale satysfakcja gwarantowana!” – zachęcają organizatorzy akcji „Książka GO”. Tę nietypową promocję czytelnictwa organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.

W stolicy Podhala, zarówno mieszkańcy, jak i turyści nie mogą narzekać na dostęp do nowoczesnych oraz bogato wyposażonych instytucji oświatowo-kulturowych, jakimi są biblioteki. Zakopane jest miastem, w którym znajduje się pięć bibliotek, z których każda dysponuje interesującymi zbiorami książek i czasopism. Każda z nich cechuje się też inną specjalizacją tematyczną, dzięki czemu każdy, z pewnością znajdzie tam coś dla siebie.

POBIERZ BEZPŁATNE GRAFIKI

11 faktów o Bibliotece Narodowej [infografiki]

Czy wiesz, że zbiory Biblioteki Narodowej przechowywane są w magazynach zajmujących 13 tys. m kw.? To dwukrotność powierzchni boiska na Stadionie Narodowym. Oto zbiór infografik z faktami o Bibliotece Narodowej, o których mogłeś nie wiedzieć.

6 ciekawostek o Polonie [infografiki]

Czy wiesz, że Polona Cyfrowa Biblioteka Narodowa jest jednym z najnowocześniejszych portali na świecie? Zasoby Polony to ponad 1,5 mln obiektów cyfrowych. Znajdziesz je m.in. w kolekcjach: Precz z mięsożerstwem, Ćwiczenia cielesne, Kucharz doskonały… Co skrywają skarby Polony i co Polona daje użytkownikom? Sprawdź to!

Codziennie Sądecką Bibliotekę Publiczną odwiedza ponad 200 osób. Kiedy wakacyjna pogoda zawodzi, na Franciszkańską 11 przychodzi więcej czytelników, najchętniej sięgających w tym czasie po polskie i zagraniczne powieści. W Małopolsce za rok 2015 Sądecka Biblioteka Publiczna zajęła I miejsce w trzech kategoriach: wypożyczeń na 100 mieszkańców, czytelników na 100 mieszkańców oraz kwoty wydanej na zakup na 100 mieszkańców.

Biblioteka prezydenta USA powstanie w Chicago

W 2021 roku zostanie oddana do użytku biblioteka Baracka Obamy. Powstanie ona w Chicago w historycznej części parku Jacksona pod nazwą Obama Presidential Center and Library. Obiekt nie będzie tylko biblioteką dokumentującą kadencję prezydenta USA, ale jednocześnie muzeum i centrum społecznym.

Ilona Felicjańska: Wiele gwiazd pisze dziś książki. Można na tym zarobić, można też czerpać inspirację

Modelka nie potępia mody na pisanie książek przez gwiazdy. Jej zdaniem w każdej publikacji, niezależnie od jej jakości odbiorca może znaleźć potrzebną mu inspirację. Ilona Felicjańska twierdzi też, że wszystkie jej książki powstały dzięki czytelnikom, którzy e-mailowo i listownie przesyłali jej pozytywne komentarze i dawali wsparcie.

10 tys. zł na projekt edukacyjny w bibliotece – konkurs grantowy

Rusza 9. edycja konkursu grantowego „Na dobry początek!”, którego organizatorem jest Fundacja BGK. Do 12 września br. o dotacje mogą ubiegać się fundacje, stowarzyszenia, biblioteki publiczne oraz ośrodki kultury, sportu i rekreacji z siedzibą na terenach wiejskich lub w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców.

Źródło zdjęć: pixabay.com