spot_img

III Gala „Alei Gwiazd Literatury”

Ostatnia sobota maja zawsze jest niezwykła, bo właśnie tego dnia przed Miejską Biblioteką Publiczną w Mińsku Mazowieckim w „Alei Gwiazd Literatury” przybywa kolejna gwiazda. Lustro Biblioteki objęło wydarzenie swoim patronatem.

Bohaterem tegorocznej Gali był Andrzej Stasiuk – postać doceniana przez czytelników i krytyków literackich na całym świecie. Tego wieczoru licznie zgromadzona przed biblioteką publiczność, oczekiwała w napięciu na przybycie wyjątkowego gościa. Andrzej Stasiuk nie kazał na siebie długo czekać, punktualnie podjechał pod czerwony dywan terenowym samochodem, wpisując się tym samym w tradycje wydarzenia. Przypomnijmy, że w 2014 r. Julia Hartwig, na inaugurację Alei, przyjechała angielską limuzyną, a Janusz Głowacki w ubiegłym roku dojechał na Galę żółtą nowojorską taksówką.

Aleja Gwiazd Literatury

Prowadzący Remigiusz Grzela, po powitaniu gości przez Elżbietę Sieradzińską – dyrektora MBP, wygłosił laudację poświęconą twórczości i życiu Andrzeja Stasiuka. Następnie zaprosił na scenę przedstawicielkę jury konkursu „Gwiazda Literatury 2016”, pisarkę Małgorzatę Gutowską – Adamczyk, która ogłosiła werdykt. Decyzją jurorów wyróżnienia otrzymały: Justyna Radomińska i Magdalena Bernat – Protaziuk. Drugie miejsce zajęła Renata Gryz, a pierwsze Kinga Sabak, która przeczytała swój list Andrzejowi Stasiukowi ze sceny.

Następnie Andrzej Stasiuk odebrał z rąk burmistrza Marcina Jakubowskiego statuetkę gwiazdy, a Elżbieta Sieradzińska wręczyła mu zbiór listów nadesłanych na konkurs.

W tym miejscu scenę oddano muzykom z zespołu „Kapela ze Wsi Warszawa”. Grupa otrzymała Fryderyka 2016 za album „Święto Słońca” w kategorii muzyka korzeni. Mieliśmy okazję wysłuchać nowoczesnych brzmień i awangardowych interpretacji tradycyjnych utworów z szeroko pojętego terenu Mazowsza.

Po występie kapeli odbył się kulminacyjny punkt wieczoru, jakim było odsłonięcie przez Andrzeja Stasiuka gwiazdy umieszczonej w chodniku przed biblioteką. A potem nastąpił czas autografów, pamiątkowych zdjęć i rozmów.

28 maja, w „Alei Gwiazd Literatury” przybyła trzecia gwiazda. Już dziś padają pytania, kto będzie bohaterem przyszłorocznej Gali? Na odpowiedź musimy jeszcze poczekać, ale możemy mieć pewność, że ta literacka aleja będzie się z biegiem lat rozrastać i wzbogać o kolejne wspaniałe nazwiska.