List Kolumba wrócił do Biblioteki Watykańskiej

– 1,2 mln dolarów za jedną z rzadkich kopii listu Krzysztofa Kolumba. USA zwróciły Watykanowi łaciński list podróżnika, który po powrocie z wyprawy do Ameryki napisał do króla Ferdynanda Aragońskiego i królowej Izabeli.

W Bibliotece Watykańskiej podczas specjalnej uroczystości Callista L. Gingrich, ambasador Stanów Zjednoczonych, przekazała dokument będący kopią listu Krzysztofa Kolumna z 1493 roku niegdyś skradzionego z tejże książnicy. Losy jego zniknięcia z Watykanu nie zostały wyjaśnione. Znaleziono go w prywatnej kolekcji, jednakże jej właściciel w momencie kupna nie wiedział, iż jest skradziony dokument.

Podczas ceremonii z rąk ambasador USA dokument przyjęli archiwista i bibliotekarz watykański abp Jean-Louis Bruguès i prefekt biblioteki bp Cesare Pasini.

List Kolumba powstał cztery miesiące po odkryciu „Nowego Świata”, w którym zawarty został opis Nowego Lądu. Kopia w łacińskim tłumaczeniu została rozpowszechniona na terenie Europy po powrocie Kolumba.

Źródło zdjęć: twitter.com/vaticanlibrary