• This event has passed.

Książka zabawka w praktyce katalogowej Biblioteki Narodowej

9 listopada 2021

Rynek książki dla dzieci i młodzieży stanowi obecnie przestrzeń atrakcyjną, różnorodną i dopasowującą się do potrzeb odbiorców. W ofercie wydawnictw coraz częściej można spotkać książki, których dodatkową funkcję stanowi szeroko pojęta aktywizacja niedorosłego czytelnika, a wśród nich między innymi publikacje z ruchomymi elementami, wydające dźwięki, o nietypowych kształtach, wykonane z materiałów innych niż papier, czyli książki zabawki. Referat stanowi próbę wstępnego zarysowania problematyki obecności książki zabawki w praktyce katalogowania publikacji dla dzieci i młodzieży w Bibliotece Narodowej. Zostaną w nim przedstawione typy i cechy charakterystyczne takich książek na przykładzie konkretnych publikacji z ostatnich lat. Poruszone zostanie także zagadnienie możliwości, jakie daje katalogowanie książek zabawek przy użyciu Deskryptorów Biblioteki Narodowej, jak również kwestie problematyczne, takie jak chociażby niejednorodności definicyjne.

Organizer